3-D BASKI – AVRUPA KONFERANSI

23 Haziran 2015 – Avrupa Parlamentosu, Brüksel

 

Rekabetçi ve sürdürülebilir bir ekonomi için sanayide 3-D baskı yöntemi

23 Haziran 2015 tarihinde Brüksel’de CECIMO tarafından organize edilen toplantıda, sanayi sektörünün liderleri, akademisyenler, AB kuruluşları, düşünce kuruluşları ve standardizasyon kurumlarının katılımıyla sanayi sektörünü bir adım öteye taşımanın yeni yolu konuşulmuştur. Bu kapsamda, 3-D Baskının sektörde yeni bir çığır aşacağı gündeme gelmiştir. 

Katılımcılar, 3-D Baskı yönteminin teknolojik olarak perspektif kazandırmasının yanı sıra, ekonomik kalkınma ve sürdürebilirlik de yaratacağı görüşünde hem fikir olmuşlardır. Bu yöntemin, tasarım özgürlüğünün 3-D Baskı ile artacağı ve tasarımcılar ile mühendislere müşterilerin çeşitli taleplerine kolaylıkla cevap vermeyi sağlayacağı belirtilmiştir.

3-D Baskı yönteminin hala gelişim sürecinde olmasına karşın, bir ekonomiyi kalkındırabilecek bir güçte olduğuna vurgu yapılmıştır.  Avrupa’nın bu gücü kullanarak, yeni bir ekonomik dinamizm yakalamasının ise, kaçınılmaz olduğunun altı yetkililerce çizilmiştir.

Ayrıca, 3-D Baskı yönteminin pek çok alanda kullanımı sayesinde kalkınma, AR-GE, KOBİ finansmanı, farkındalık, standardizasyon, kalite ve yaratıcılığın artacağına dikkat çekilmiştir.

Sistemin dijital veriyi ürüne dönüştürdüğü, böylece mevcut üretim süreçlerini ve tedarik zincirlerini kesintiye uğratmadığı için tercih edilecek bir sistem olduğu belirtilmiştir.

Otomotiv, enerji, havacılık ve medikal sektörlerinde kullanılmaya başlanmış olsa da, en efektif kullanımı hafif yapı hava araçları üretiminde gerçekleşmiştir. Hafif yapı hava araçların imalatında bu yöntemin, yıllık binlerce ton malzeme ve finansman zararından kurtardığı belirtilmiştir.  

Çeşitli Avrupa Birliği finansman programlarında, 2007-2013 yılları arasında, 160 milyon EURO değerinde 60 adet 3-D Baskı yöntemi projesine finansman sağlanmıştır.

Aynı toplantıdaki en önemli kararlardan bir tanesi de, Avrupa Birliği üye ülkelerine bir çağrıda bulunulmasını sağlayarak, 3-D Baskı yöntemi için bir strateji oluşturulması, böylelikle üye ülkeler arasında güçlü entegrasyon ve kaynak akışı sağlanabileceği olmuştur.

 

Metnin orijinal İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.