Copy
24 Kasım 2020 / Sayı: 5

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Bursa'da MİB Üyesi E-MAK'ı Ziyaret Etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ekibiyle birlikte, Bursa'da MİB üyesi E-MAK'ın üretim tesislerini ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Selim Emre Gencer, Makina İmalatçıları Birliği adına, sektöre katkıları nedeniyle sayın bakanımıza plaket taktim etti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, üye firmalarımızdan E-MAK'ın Bursa'daki üretim tesislerini ziyaret etti. Aynı anda asfalt, beton ve PMT tesisini besleyebilecek, 24 saat boyunca çalışabilen, geri dönüş sistemli, çevre dostu, enerji tasarruflu, gelişmiş bir agrega hazırlama, depolama ve dozajlama sistemi olan MEGATON'u yerinde inceleyen Sayın Mustafa Varank, E-Mak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve birliğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Selim Emre Gencer ile bir araya geldi. Gencer, MİB adına sayın bakanımıza bir plaket taktim etti.

Üyeler Sayfamız Hizmete Girdi

İnternet sitemiz için daha modern bir tasarım ve kullanıcı dostu bir arayüz hazırlamak için çalışmalarımız yaklaşık olarak iki aydan beri devam ediyordu. Üyelerimizin, ilgili bilgilerinin sergilendiği Üyeler Sayfası da bu çaba doğrultusunda yenilendi ve yenilenen arayüzüyle hizmete girdi.
Üyelerimizin tamamının yer aldığı, tüm üyelere ait kataloglar, videolar, ürün fotoğrafları ve iletişim bilgilerinin yayımlandığı bu sayfa; makine konusunda faaliyet gösteren diğer STK web siteleri içinde geçtiğimiz yıl ilk sırada yer almaktaydı.
Üyelerin sisteme giriş yaparak kendi sayfalarını düzenleyebileceği rehberimiz, yeni yaklaşım tarzı ile tüm dünyadan gelecek ziyaretçilere kapılarını açmış oldu. İlgili kişilerin üye sayfasına da yönlendirilerek daha güncel bilgilere ulaşmasını sağlayan web sitesi aracılığı ile gelen mesajlar artık otomatik olarak kendilerine iletiliyor.
Canlı destek hizmeti gibi detayların da eklendiği web sayfamızı https://mib.org.tr/uyeler adresinden ziyaret edebilirsiniz. Kendi tanıtım sayfalarını düzenlemek isteyen üyelerimiz kullanıcı adlarını ve şifrelerini öğrenmek için MİB ofisi ile iletişime geçebilirler.
 
Üyeler Sayfasını Ziyaret Et

PNEUROP Olağan Toplantıları Gerçekleştirildi

Avrupa Basınçlı Kap, Kompresör ve Vakum Teknolojileri İmalatçıları komitesi PNEUROP’un 22 Ekim 2020 ve 23 Ekim 2020 tarihli toplantılarına katıldık. 22 Ekim’deki genel müdürler toplantısına Makina İmalatçıları Birliği (MİB) adına Genel Sekreterimiz Sefa Sadık AYTEKİN ve Kıdemli Uzman Artun BÖLGEN katılım gösterdi. Toplantıda, diğer ülke temsilcileri Almanya, İngiltere, Belçika, İtalya, Finlandiya ile PNEUROP’un gelecek stratejileri konuşuldu.
23 Ekim’deki toplantıya ise MİB adına katılım gösteren ve delegelik faaliyetlerini sürdüren Artun BÖLGEN, beklenen Lot-31 değişikliği ile Avrupa’da kompresör konusunda verimli kullanımın ön plana çıkacağı bir dönemin bizleri beklediğini belirtti. Avrupa Yeşil Anlaşması kapsamında, Avrupa komisyonunun aldığı diğer kararlar ile birlikte düşünüldüğünde, yeni çıkması planlanan ve kimyasal ürünlerin makine içindeki kullanımını ve atık prosedürlerinin geliştirilmesini amaçlayan yeni REACH yönetmeliği ile makine konusunda faaliyet gösteren imalatçıların Avrupa pazarına girişte ilk etapta sıkıntı yaşamaması için bu konuya önem vermesi gerektiğinin altını çizdi. Toplantı notlarının ve toplantıdaki sunumların geldikten sonra ilgili üyelerimiz ile paylaşılacağını belirten BÖLGEN, toplantının verimli geçtiğini ifade etti.

Fuarlar, Etkinlikler ve Eğitimler

 • EUROBLECH ERTELENDİ! EUROBLECH Uluslararası Sac İşleme Teknolojileri Fuarı, 25-28 Ekim 2022 tarihine ertelendi. Ayrıntılı bilgi için EUROBLECH’in websitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • BUMATECH ERTELENDİ! BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 24 – 27 Kasım 2021 tarihine ertelendi. Metal İşleme Teknolojileri, Saç İşleme Teknolojileri ve Otomasyon Fuarlarını tek çatı altında buluşturan ve 7 salonda 40 bin m2 kapalı alanda son teknoloji inovasyon ürünleri ile bu ay kapılarını açmaya hazırlanan BUMATECH, planlanan 25 – 28 Kasım 2020 tarihleri yerine 24 – 27 Kasım 2021’de Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecektir. İlgili düzeltmeyle, internet sitemizdeki Fuarlar ve Etkinlikler sayfamız da güncellenmiştir.
 • EUROTRANS: Geometri ve Tasarım Üzerine Eksiksiz Bir Dişli Eğitim Programı, FVA Software & Service ve Almanya’nın önde gelen dişli uzmanları ile işbirliği içerisinde, EUROTRANS Avrupa Redüktör ve Güç Aktarma Organları İmalatçıları Dernekleri Komitesi tarafından geliştirilmiş, 24 Kasım - 10 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek bir eğitim programıdır. Etkinlik Bilgileri İçin Tıklayın

Üyelerimizden Haberler

 • İhracata Durma markası ile başlayan, ardından Durmaray'la hızını artıran Durmazlar, sac işleme makinelerinde de zirveyi zorluyor. Haberi Gör.
 • Asfalt ve madencilik makineleri üretiminde Türkiye'nin adını dünyada duyuran E-MAK'ın yüzde 100 Türk mühendisliğiyle geliştirerek pazara sunduğu Megaton, iklim değişikliğiyle mücadelede büyük kendtlerin çevreci çözüm ortağı oldu. Haberi Gör.
 • Kromaş, ürettiği makinelerle doğal taşın işlenmesini kolaylaştırmaya ve şirketlerin katma değer üretmesi konusunda katkı sunmaya devam ediyor. Haberi Gör.
 • Üçge, otomatik depo alanında ithalatın önüne geçmeyi ve yeni ihracat bağlantıları kurmayı hedefliyor. Haberi Gör.
 • Üç boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan titanyum tozlarından sonra diğer metallerin de tozlarını üretmek için çalışmalar yürüten Ermaksan, yüzde 100 yerli olanaklarla geliştirdiği 3D metal yazıcıyı dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Haberi gör.
 • İğrek Makine, 2017 yılında kurduğu Ar-Ge Merkezi ile ülkenin profesyonel talaş kaldıran CNC Takım Tezgahları üretici fabrikası olmayı hedefliyor. Haberi Gör.
 • Erdemir, Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kümaş Manyezit Sanayi AŞ'yi satın almak için görüşmelere başladığını duyurdu. Haberi Gör.
 • Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Özkayan, makine sanayinde yaşanacak değişimin toplumu da dönüştüreceğini söyledi. Haberi Gör.

Üye firmalarımızın Ulusal Medya'da yer alan haberlerini E-bültenimizde duyuruyoruz. Sizler de yayımlanmasını istediğiniz haberlerinizi mib@mib.org.tr adresine e-posta ile göndererek bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni Üyemiz: Bölük Makine

1350 m2 toplam alanda, silindir makineleri, kordon makineleri, daire kesme makineleri, profil ve boru kıvırma makineleri, caka ve makas imal eden BÖLÜK Makine San. ve Tic. A.Ş. artık Makina İmalatçıları Birliği (MİB) üyesi! Bursa merkezli firma ilk hedefini kaliteden taviz vermeden yurtdışı olarak belirlemiş durumda. 2019 yılı sonunda kurulan firmanın MİB’deki temsilciliğini Gürkan Uzunlar yapacak.
Profili Ziyaret Et

Yeni Üyemiz: URT Mühendislik

2000 m2 toplam alanda her türlü basınçlı kap ve diğer kap çeşitlerini imal eden URT Müh. Basınçlı Kaplar Mak. San. Tic. Ltd. Şti. artık MİB üyesi! İstanbul merkezli firma; her türlü basınçlı kap imalatında çözüm ortaklığı ve mühendislik hizmeti sunuyor. Bunun yanında kurutucu ve basınçsız diğer kapları da imal eden firma faaliyetlerini 2015 yılından beri sürdürüyor. URT Mühendislik ve Basınçlı Kaplar firmasını, Uğur Karalı temsil edecek.
Profili Ziyaret Et

Seramik Sektörü Makineleri Toplantısı

Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) tarafından organize edilen ve seramik sektörü hakkında tartışmaların yapıldığı Seramik Sektörü Makineleri Toplantısı’na katılım gösterdik. Seramik Federasyonu temsilcisi ve raportörü ve Eczacıbaşı Yatırımlar Direktörü Mehmet Mercan’ın hazırladığı rapor doğrultusunda gündemi oluşan toplantıda, özellikle İtalya ve Çin ağırlıklı olan sektör makinalarının yerlileştirilmesi konusunda çalışabilecek nitelikte firmalarımız tanıtıldı. Bu konuda faaliyet göstererek kendine raporda da iyi bir yer bulan firmalarımız REMAS Redüktör ve UNİMAK firmalarının yanında dozajlama, pres, paketleme, istif ve depo sistemleri konularında faaliyet gösterebilecek, yardımcı ekipman denebilecek vinç, kompresör, kapı ve giriş sistemleri gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalarımız da toplantıda tanıtıldı.  Tesislere yapılması planlanan gezi ile sistemin yerinde görülebileceği ve teknolojilerin daha yakından incelenerek yapımı konusunda taahhüt verebilecek nitelikte firmaların davet edilmesinin de konuşulduğu toplantının ikinci aşamasının ilgi gösteren üyeler ile birlikte yapılmasına karar verildi.