Avrupa Güç Aktarma Organları Komitesi EUROTRANS, özel ihtiyaçlarınızı karşılayan online sınıflar oluşturmak için birinci sınıf eğitmenlerimizle çalışmaya devam ediyor. 2021’de, EUROTRANS Dişli Tasarımı Eğitimi üç hafta boyunca, sektörün önde gelen uzmanları tarafından canlı ve online sunumlarla gerçekleşecek.

Bu kapsamlı online kurs, FVA Software & Service ve önde gelen Alman dişli uzmanları ile iş birliği içinde, Avrupa Güç Aktarma Organları Komitesi olan EUROTRANS tarafından geliştirilmiştir.

Genel Bilgiler ve Ücretlendirme

EUROTRANS’ın düzenlediği Dişli Geometrisi ve Dizaynı Eğitimi, çevrimiçi (online) olarak düzenlenecek ve eğitim dili İngilizce olacaktır. Standart kişi başı eğitim ücreti KDV hariç 1.720,00 EUR iken, Makina İmalatçıları Birliği üye firma temsilcileri için indirimli eğitim ücreti 1.320,00 EUR olarak belirlenmiştir.

Eğitimin ilk haftasında, 18-20 Mayıs 2021 tarihlerinde, Türkiye saatiyle 17.00 ila 18.30 arasında dersler düzenlenecek, Dr. Christian Wirth eğitmenliğinde 1’den 3’e kadar olan konular işlenecektir. (Konu listesini aşağıda bulabilirsiniz.)

Eğitim ikinci haftasında, 25-27 Mayıs 2021 tarihlerinde, yine aynı saatler aralığında dersler düzenlenecek, Dr. Ferdinand Wikidal eğitmenliğinde 4’ten 6’ya kadar olan konular işlenecektir.

Eğitimin üçüncü haftasında, 8-10 Haziran 2021 tarihlerinde, yine aynı saatler aralığında dersler düzenlenecek, Dr.-Ing. Klaus Michaelis eğitmenliğinde 7’den 9’a kadar olan konular işlenecektir.

Eğitimin Hedefi

Bu kurs, dişliler sektöründe aktif rol oynayan temel mühendislik geçmişine sahip kişiler için dişliler ve dişli sistemlerinin geometri ve tasarımı hakkında güncel bilgi vermeyi hedeflemektedir. Kurs, diğer ülkelerden uzmanlar ile etkileşime girerek katılımcıların dil becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunacak şekilde İngilizce olarak yapılacaktır.

Ana konular / İçerikler

 1.  Geometri Temelleri: Bu içerikte içe kıvrık dişlinin geometri temellerinden bahsedilir. İki eşleşen dişlinin birbirine geçmesi, temel dişli yasalarına göre ayrıntılı olarak incelenecektir. Ana geometri parametreleri, çözüm ağı oluşturma gereksinimlerinden türetilecektir. Temel ilişkiler, örnekler kullanılarak açıklanacaktır (her bir eşleşen üye için farklı modüller ile dişli çiftlerinin nasıl birleştirileceği / aynı dişli yanakları farklı basınç açıları, takım aralık daireleri vb. ile nasıl üretilebilir). Odak noktası, dişli teması ve temas oranlarının tanımlayıcı parametreleri üzerinde olacaktır. İlişkileri göstermek için ayrıntılı animasyonlar kullanılacaktır.
 2. (Bevel and Hipoid Gears) Konik ve Hipoid Dişlilerin (Dik Eksenli Konik Dişli) Temelleri: Bu içerik, geometri, yük kapasitesi ve üretimin temellerini kapsayan konik ve hipoid dişlilere genel bir bakış sağlar. Konik ve hipoid dişliler arasındaki benzerlik ve farklılıkların bir analizinden başlayarak geometri parametreleri incelenecektir. Standart yöntemler veya daha yüksek seviyeli yöntemler (yüklü diş temas analizi) kullanarak yük taşıma kapasitesini belirlemenin temelleri gösterilecektir. Farklı dişli üretim süreçlerinin temel yönleri açıklanacaktır (yüzey frezeleme, dişli azdırma tezgâhı, üretilmiş, üretilmemiş).
 3. Planet Dişlilerin Temelleri: Bu içerik, kinematik, güç akışı ve verimliliğe odaklanarak gezegen dişlilerinin temellerini açıklar. Standart ve planet dişliler arasındaki temel farkların bir analizi ile başlayacak. Güç akışları, Willis denklemine dayalı olarak kinematik olarak analiz edilerek ve tork ilişkileri incelenerek elde edilecektir. Planet dişlilerinin birbirine geçme ve bağlantı gücünden oluşan karmaşık güç akışı sistematik olarak açıklanıp genel verimlilikle ilişkilendirilecektir.
 4. Standartlara Göre Yük Kapasitesi: Güvenilir tasarım kanıtı hesaplamaları ve ürünlerin karşılaştırılabilirliğini sağlamak için standartlaştırılmış hesaplama prosedürleri gereklidir. ISO 6336, DIN 3990 ve AGMA 2101 gibi standartlar, silindirik dişlilerin yük kapasitesini hesaplamak için tek tip kurallara uyulmasını sağlar. Bu web semineri, bu standartların uygulanmasına dair bir giriş sağlayacaktır.
 5. Yerel Yöntemlere Dayalı Dişli Tasarımı: Yerel diş temasının değerlendirilmesi, standart hesaplamadan daha ayrıntılı sonuçlar sağlar. Dişlilerin yük kapasitesi ve gürültü uyarımı, uygun mikro geometrileri seçerek daha da optimize edilebilir. Bu web semineri, bu yerel hesaplama yöntemlerinin uygulanmasına bir giriş sağlar.
 6. Dişli Derecelendirme Yöntemlerinin Uygulanması: FVA-Workbench örnek olarak kullanan bu web semineri, iletim tasarım sürecini desteklemek için ne kadar gelişmiş hesaplama araçlarının kullanılabileceğini gösterecektir.
 7. Dişli Malzemelerinin Optimum Kullanımı: Farklı dişli uygulamalarında farklı malzemeler kullanılmaktadır. Malzemelerin üretimini ve yük kapasitesini optimize etmek için farklı ısıl işlem yöntemleri kullanılabilir. Ek yüzey işleme yöntemleri, yük kapasitesini iyileştirmek için daha fazla potansiyel sunar.
 8. Dişli Arızalarını Güvenle Önlemek İçin Temel Derecelendirme Uygulamaları: Standartlar ve kılavuzlar, hasarı önlemek için tasarım aşamasında dişli düzenini optimize etmek için yeni ve kanıtlanmış hesaplama yöntemlerini açıklar. Yöntemlerin olasılıkları ve sınırlamaları kanıtlanarak gösterilecektir.
 9. Dişli Yağı için Uygulamaya Yönelik Testler: Standartlar ve kılavuzlar, belirli bir uygulama için yağı güvenilir bir şekilde seçmek için fiziksel ve kimyasal karakteristik değerlere ek olarak yeni ve kanıtlanmış dişli yağı test yöntemlerini açıklar. Testlerin sonuçları, ilgili hesaplama prosedürlerinde yağ için “mukavemet değerleri” olarak uygulanır.

Aşağıdaki derneklerin üyeleri indirimli fiyattan yararlanabilirler: AGORIA, ARTEMA, ASSIOT, BGA, Forschungsvereinigung Antriebstechnik e.V. (FVA), Finlandiya Teknoloji Endüstrileri Federasyonu (FFTI), SWISSMEM, Makina İmalatçıları Birliği-MIB, VDMA Antriebstechnik

Bilgi: Seminerin gerçekleşmesi için minimum katılımcı sayısına ulaşılması gereklidir.


Eğitmenler

 • Dr.-Ing. Klaus Michaelis
  • Münih Teknik Üniversitesi Makine Elemanları Enstitüsü, “Dişli Araştırma Merkezi” (FZG)
  • TU München FZG’de (“Dişli Araştırma Merkezi” Makine Elemanları Enstitüsü) yük taşıma kapasitesi ve dişli tribolojisi alanlarında köklü araştırma grubu lideri, dişli tasarımı ve dişli hasarıyla ilgili ulusal ve uluslararası standardizasyon kuruluşları uzmanı.
  • fzg.mw.tum.de
 • Dr. Ferdinand Wikidal
  • GearConsult – Arıza Analizi ve Danışmanlık
 • Dr.-Ing. Christian Wirth, İletim Mühendisliği Başkanı
  • MAHLE ZG Transmissions GmbH

Detaylı bilgi için tıklayın.