TÜYAP tarafından Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) iş birliği ile düzenlenen MAKTEK Avrasya, 26 Eylül – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Takım tezgahlarının Avrasya bölgesindeki en önemli tedarikçilerini ve üreticilerini bir araya getiren fuarda MAKTEKVERSE adı verilen etkinlikler kapsamında “sanal gerçeklik” ürün ve çözümlerinin sergilendiği bir deneyimleme alanı olacak. MAKTEKVERSE’de ziyaretçiler AR, VR, MR gibi teknolojilerin, sanayide kullanımına dair örnekleri deneyerek inceleyebilecekler.

Tüyap tarafından TİAD ve MİB iş birliği ile İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan MAKTEK Avrasya, 26 Eylül – 1 Ekim 2022’de Avrasya bölgesinin sektör oyuncularını 7. kez bir araya getirmeye hazırlanıyor. Takım tezgahları, metal – sac – işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojilerine odaklanan 14 salona yayılmış fuara başta Rusya’dan, Balkanlar’dan, Kuzey Afrika’dan, Avrupa’dan olmak üzere 120 ülkeden yaklaşık 70.000 ziyaretçi bekleniyor.

MAKTEK Avrasya’nın önemli etkinliği: MAKTEKVERSE 

MAKTEK Avrasya 2022’nin 13 numaralı salonunda “MAKTEKVERSE” adı verilen ve ziyaretçiler ile katılımcıların yeni teknolojileri sanal olarak deneyimleme fırsatı bulacağı bir evren de oluşturulacak. Sanal gerçeklik ürünlerinin imalat sanayisinde birçok kullanım alanı var. Örneğin sanal gerçeklik sayesinde Ar-Ge çalışmaları devam eden endüstriyel çalışmaların üzerine ekleme ya da çıkarmalar yapılabiliyor ve ürün çıktısı performansı ölçümlenebiliyor; üretimin her aşamasında verimlilik ve insan sağlığı için yüksek standartlar sağlanabiliyor. Çalışanlar sanal gerçeklik gözlükleri ile iş eğitimi alabiliyor, böylece montaj ve demontaj oryantasyonları sırasında yaşanabilecek herhangi bir iş kazası riski de ortadan kalkmış oluyor, öğrenme gelişimindeki hatalar ölçülebiliyor. Özellikle bir fabrika inşa edilirken eğitim fabrikanın fiziki kurulumundan önce başlayabiliyor.

Ticaret hacmini geliştirmek isteyen firmalar mutlaka katılmalı 

Ticaret Bakanlığı desteğini arkasına alarak hızlı bir ivmeyle büyüyen MAKTEK Avrasya ülkeler arası iş birlikleri kurmak, ticari ilişkilerini geliştirmek isteyen firmalar için yüksek bir potansiyel barındırıyor. 

TÜİK verilerine göre 2021 yılında 2020’ye göre üretimde yaklaşık yüzde 28, ihracatta yüzde 35, ithalatta yüzde 41 büyüyen makine sektörü Türkiye ekonomisi için kritik bir sektör. En çok ihracat Rusya, ABD, Polonya ve Almanya’ya, ithalat ise Tayvan, Almanya, Çin ve Japonya’dan gerçekleşti. Sektör 2022’nin ilk çeyreğinde de üretimdeki ve ihracattaki büyümesini sürdürdü. Takım tezgahları sektörü ise 2021 yılı için 1,69 Milyar USD’lik kullanım hacmi ile ihracata 22,5 Milyar USD’lik direkt katkı sağladı. 

Bu dev potansiyelden faydalanmak isteyen firmalar, 2022 yılında destek kapsamına alınan sektörel nitelikli yurt içi fuarlar arasında yer alan MAKTEK Avrasya’ya katılım için, eğer destek başvurusu koşullarını sağlıyorlarsa Ticaret Bakanlığı’nın finansal desteğinden de faydalanabilecek.


MAKTEK Avrasya Fuarı’nın sunduğu fırsatlar dünyasını keşfetmek istiyorsanız için hemen şimdi Stant Kiralama Formu ‘nu doldurarak ilk adımı atın!


Makina İmalatçıları Birliğinin işbirliğiyle düzenlenen tüm fuarları görmek için tıklayın.