25 – 29 NİSAN 2016, HANNOVER MESSE FUARI

HANNOVER, ALMANYA

Resmi Web Sitesi:  www.hannovermesse.de/en

Gelecekteki Fuarın Tarihleri: 24 – 28 Nisan 2017

Organizasyon:  Deutsche Messe AG, www.messe.de

Partner Ülke: Amerika

Konu Başlıkları:

  • Endüstriyel Otomasyon
  • Dijital Fabrika
  • Enerji
  • Endüstriyel Malzeme
  • Araştırma ve Teknoloji

Metrekare Fiyatı:

2016 Fiyatı:

Tek Tarafı Açık Alan: 215.00€/ m²

Açık Alan Başlangıç Fiyatı: 83.00€/ m²

2017 Fiyatı:

6 Mayıs 2016’ya kadar    207€/ m²

15 Eylül 2016’ya kadar   214€/ m²

31 Ocak 2017’ye kadar    221€/ m²

 

Fuar:

Alan:  16 Hol kullanılmıştır.

Düzenlenme Sıklığı: Her yıl düzenlenmektedir. Tek ve çift yıllara göre büyüklüğü ve konu kapsamı farklılık göstermektedir. Tek yıllarda daha kapsamlı ve daha büyük bir katılım söz konusu olmaktadır.

Saatleri:  09:00 – 18:00 (Pazartesi – Cuma)

 

Katılımcı Sayısı/ Profili:

5200 katılımcı 190.000’den fazla ziyaretçiyle gerçekleştirilmiştir. ABD Başkanı Barack OBAMA ve Almanya Başbakanı Angela MERKEL açılışını yapmışlar ve ilk gün hollerden bazılarını gezmişlerdir.

1500’den fazla seminer düzenlenmiştir.

140 Türk firması katılım yapmıştır. İstanbul Ticaret Odası milli katılım da sağlamıştır. Türk katılımcılar toplam 5100 m2’lik bir alanda katılım yapmıştır. Toplam fuar alanı ise, 165,755 m2 olarak gerçekleşmiştir.

Türk firmaları 4., 5., 6., 8., 9., 11., 12., 13. ve 15. hollerde katılım yapmışlardır.

İlk gün OBAMA ve MERKEL’in gezecek olmaları nedeniyle, bazı hollerin ve trafiğin kapatılması nedeniyle durgunluk yaşanmıştır. Diğer günler şehirdeki yaşamın da normale dönmesiyle daha yoğun ziyaretçi gözlemlenmiştir.

 “Turkish Machinery” adıyla katılım yaptığımızdan, çalışma alanımız ve faaliyetlerimiz merak konusu olmuş, daha çok Türk makine sektörü ve Türkiye’nin pazara bakış açışı aktarılmıştır. MİB ile özellikle Türkiye – Almanya ilişkileri, ekonomik ve politik gelişmeler, yeni pazar analizleri üzerine görüşülmüştür. Bu kapsamda, Türk imalat sektörü hakkında da bilgi almak isteyenler, firma ve makine soranlar görüşmeye gelmiştir.

 

MİB Katılımı:

Türk Makine sektörünü temsilen, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Makine Tanıtım Grubu ile beraber katılım gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda, Türk makine sektörü hakkında bilgi verilmiş, MİB üye katalogları ve CD’ler dağıtılmıştır.

Heyetimize T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hakan KIZARTICI da eşlik etmiş olup, yine aynı Bakanlıktan farklı bölümlerden gelen Uzman ve Uzman Yardımcıları firmaları gezmişlerdir.

Standımızı T.C. Ticaret Ataşesi Sn. Ruhi DENİZ ve T.C. Başkonsolosu Mehmet GÜNAY ziyaret etmiştir.

Daha önceden sözleşilerek üye firmalarımızdan yetkililer gelmiş ve fuara ziyaret amacıyla katılım yaptıklarından fuar hakkında gözlemler üzerine konuşulmuştur.  ENOSAD Başkanı Sn. Hüseyin HALICI da firmasını temsilen ziyaret amacıyla gelmiştir.

 

Organizasyonel Katılım:

Türk Makine Tanıtım Grubu ile yaklaşık 60m2 bir stantta 5. Holde (D07) katılım sağlanmıştır. MİB haricinde, POMSAD ve ENOSAD da aynı stantta katılım göstermiştir.

“Turkish Machinery” fuar alanı içerisinde billboardlarda ve ayaklı standlarda reklamı kullanmış, fuar kataloglarının arka kapaklarına logo basımı yaptırmış, fuar hol planlarının arkasına antet kullanmış, otobüs giydirme ve havaalanında bagaj bantlarında dönen küpler ile karşılama yapmıştır. Bu tür uygulamalar karşılama anından itibaren yapıldığı için gurur kaynağı olmuştur. Katılımın yüksek olduğu yerlerde bu tür reklam faaliyetlerinin yapılıyor olması, ziyaret aşamasında da altı dolu ve güçlü bir imaj bırakmaktadır.

Fuarın Profili ve İzlenimler:

Sektörümüzü yakından ilgilendiren Endüstri 4.0 ve “3D printing” konularında çok fazla bilgi elde edilmesine, daha yakından inceleyerek anlaşılmasına sebep olmuştur. Öngörücü bakım (predictive maintenance) ve gözetleme (monitoring) üzerine firmalarımıza katkı sağlayabilecek bilgiler temin edilmiştir. Kablo ve döküm üzerine de firmalarla görüşülmüş, bilgi alınmıştır.

Amerika’nın partner ülke olmasından dolayı da T.C. Amerikan Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliği ile daha önceden sözleşilmiş ve bir araya gelinmiştir. 

Tek yıl ve çift uygulaması nedeniyle değişen kapsam ziyaretçi sayısı ve niteliğine de yansımıştır. Tek yıllarda yapılan fuarda, daha nitelikli ve ne almak istediğini bilen müşteri portföyü varken, bu yıl bu nitelik çok fazla görülmemiştir. Hedef odaklı bir ziyaretçi kitlesi mevcut olmamıştır.

Üye Firma Katılımı:

Yılmaz Redüktör, Parsan Makine, Afe Olgunlar katılım yapmıştır. Fuarın genel itibariyle önceki yıllara göre biraz daha durgun geçmekte olduğu görüşü iletilmiştir. İstanbul Ticaret Odası ile katılım yapanlar, sunulan hizmetlerden genelde memnun olduklarını dile getirmişlerdir. (Kahvaltı ikramı, sandviç dağıtımı, çay ikramı vb.)