23-27 NİSAN 2017, HANNOVER MESSE FUARI RAPORU

HANNOVER, ALMANYA

 

Resmî Web Sitesi                            : http://www.hannovermesse.de/

Tarihleri                                            : 24-28 Nisan 2017 / Sonraki Fuar (23 - 27 Nisan 2018)

Organizasyon                                  : Deutsche Messe AG

Konu Başlıkları                                :

 • Kompresör ve Vakum Teknolojileri
 • Dijital Fabrikalar
 • Enerji
 • Küresel İşbirlikleri ve Pazarlar
 • Endüstriyel Otomasyon
 • Endüstriyel Girişimciler
 • Endüstriyel Tedarik
 • İş ve Kariyer
 • Hareket, Sürücüler ve Otomasyon
 • Partner Ülke - Polonya
 • Araştırma ve Teknoloji
 • Kadın İşgücü

 

Fuar:

       Alan                          : Hannover Kenti Fuar Alanının Tamamı kullanılmıştır.

       Düzenlenme Sıklığı : Annual

       Saatleri                     : Pazartesi-Cuma: 09.00 – 18.00

 

Katılımcı Sayısı/ Profili:

6.500 katılımcı firma ile açılan fuar alanının tamamını doldurmuştur. 183 Türk firması katılım yapmış olup, bunlardan 15’i MİB Üyesi’dir.

 • AAG Makine
 • AFE Olgunlar Makine
 • Aydın Trafo Makine
 • Dalgakıran Kompresör
 • Ekomak Kompresör
 • Emek Kama
 • Gedik Döküm ve Vana
 • Gücüm Pompa Makine
 • Kayahan Hidrolik
 • Lupamat Kompresör
 • Mikropor Filtre ve Makine
 • Sarmak Kompresör
 • SMS Tork Endsütriyel Otomasyon
 • Yılmaz Redüktör
 • ZET Redüktör

 

Gözlem ve Değerlendirmeler:

Hannover Messe fuarı dünyanın en büyük endüstri fuarı olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle günümüzde fuarların uzmanlık alanlarına göre özelleştiği ve giderek küçüldüğü varsayılırsa dünyanın en büyük fuar alanlarından biri olan Hannover Messe fuarının tamamının dolması büyük başarı olarak algılanabilir.

Endüstrinin en büyük fuarının olması konuların çeşitliliği bakımından da kendini göstermektedir. Son teknoloji endüstriyel ürünler yanında, teknolojisi nispeten düşük teknolojik ürünler ve imalat şekilleri de fuarda kendine yer bulabilmektedir.

Fuarın tamamı göz önüne alındığında, son teknoloji ürünlerin sergilendiği hollerin kalabalığı diğer hollere göre daha fazladır. Ülke tanıtımlarının yapıldığı ve yatırım için tanıtım yapılan hollerde Türkiye’nin standının olmamamsı üzücüdür.

Partner ülke Polonya Başbakanı Beata Maria Szydlo ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in açılışını yaptığı fuarın ilk gününden son gününe kadar oldukça fazla sayıda ziyaretçi geldiği söylenebilir. İlk gün ve son gün nispeten sayı düşse de 2. , 3. ve 4. gün ziyaretçi sayıları oldukça yeterlidir. Üyeler ile yapılan görüşmeler sonucunda ziyaretçilerin bilinçli bir şekilde fuara katılım gösterdiğini, konu ile ilgili kişilerle daha çok muhatap olunduğu, ve ziyaretçi kalitesinden oldukça memnun olunduğu vurgulanmıştır.

İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası gibi kuruluşların da milli katılım yaparak destek verdiği organizasyonda Türk firmalar bulundukları hollere göre fuardan ya memnun ya da çok memnun ayrılmışlardır.

Üyelerimizin ağırlığının bulunduğu Kompresör ve Vakum Teknolojileri holü ise İtalyan firmalar ile en büyük rekabete girdiğimiz hol olarak göze çarpmaktadır. İtalyan firmaların tamamında İtalya bayrağı renklerinde ayırt edici bir logo bulunması ilginç bir ayrıntı olup Türk firmalarda da böyle bir uygulamanın olup olamayacağı detaylıca düşünülmelidir. Aynı holde bulunan ve Atlas Copco firması tarafından satın alınmış olan firmalar ise kompresör holünün yarısından fazlasını domine etmiş durumdadır.

Fuarın en çok ilgi çeken kısmı, robotik ve otomasyon teknolojileri olup bu konuda faaliyet gösteren üyelerimizin önümüzdeki yıllarda buralarda kendilerine yer edinmesi faydalarına olacaktır. Akıllı fabrikaların temeli ve otomasyon teknolojilerinin oldukça net biçimde ortaya çıkmaktadır. İnsansız üretim, akıllı fabrikalar gibi uzaktan erişim ile teknoloji tabanlı sistemlerin çağı başlamaktadır.

Özellikle enstitü ve üniversitelerin geliştirmiş oldukları teknolojileri hemen fuarın girişindeki hollerde ziyaretçilere tanıtması ve ülkelerin kendi standlarında bu tanıtımlara yer vermiş olması Türkiye’deki sanayi fuarlarında gördüğümüz en önemli eksikliklerdendir. Üniversiteler davet edilse dahi albenisi olmayan standart standlar ile yurtiçi fuarlarımıza katılım göstermekte endüstriyel ürüne dönüşebilen teknolojilerin geliştirilmesi Sanayi - Üniversite İşbirliği konusundaki kazanımlarımızın reklamsız kalmasına sebep olmaktadır. Üniversite yönetimlerinin geliştirdikleri teknolojileri pazarlamak için bütçe ayırmaları gerektiğine inanılmaktadır.

Türkiye’nin de kendi üniversitelerini veya geliştirdiği teknolojileri bu tür dikkat çekici standlar ile tanıtması gerektiğine inanmaktayız.

Fuarın yan kollarını oluşturan seminerler ise ağırlıklı olarak ülke yatırım imkânları tanıtımları konularında olmuştur:

ABD, Rusya, Çin, Kore, Baltık Ülkeleri, Bask Bölgesi, Almanya’nın çeşitli eyaletleri kendi bölgelerine yatırım çekmek için tanıtım forumları düzenlemiştir. Bu konuda uzmanlar ve yatırımcılar gelip tanıtım yapmış ve ilgi gösteren kişilere hizmetlerini ve imkânlarını anlatmışlardır.

Ekonomik işbirlikleri ve karşılıklı olarak ticareti arttırma yönündeki seminerler ise Çin ve Avrupa, İran ve Avrupa, Kore ve Almanya, Japonya ve Almanya gibi iki ülke arasındaki ticareti geliştirmeye yönelik gerçekleşmiştir.

Endüstri 4.0 ve akıllı fabrikalar ise yine son zamanlardaki seminer konularının başında gelmekte ve seminerler bu konular üzerinde de durmaktadır. MİB’de bu konularda üyelerine ve davetlilerine İstanbul’da bir eğitim düzenlemiştir. Bunun yanında geleceğin teknolojilerinden elektrikli otomobiller ve yakıt pilleri gibi konularda da seminerler ilgi görmüştür.

 

Ziyaretçi Sayısı:

225.000 kişinin ziyaret ettiği fuarda ziyaretçilerin %30’u Almanya dışından fuarı ziyaret etmiştir.

MİB Katılımı:

MİB, ilgili fuara, muhtemelen son kez Makine Tanıtım Grubu ile birlikte katılım göstermiş olup, MİB dışında, POMSAD, AKDER ve ENOSAD’da MTG ile katılım gösteren diğer iki dernektir. Makine Tanıtım grubunu kapatılması kararı sonrası MTG ile yapılan katılımların büyük ihtimalle sonuna gelinmiştir.

Standımıza uğrayan tüm ilgililere 2016 yılı üye kataloğumuz hem CD hem de kitapçık şeklinde dağıtılmıştır.

Hannover Ticaret Ataşemiz, Sn. Ruhi DENİZ standımızı ziyaret etmişlerdir. Ayrıca, Almanya, Katar ve Pakistan’dan alım heyetleri standımız uğramış ve ilgili oldukları üyelerimize yönlendirilmişlerdir.

Fuarın ikinci günü yapılan ikili B2B (Technology Cooperation Days) görüşmelere katılım gösterilmiş olup, burada firma tanıtımı yapan kişiler ile görüşülmüştür. Bu kişilere ve fuar boyunca toplanan kartvizitlere ait listeyi buradan indirebilirsiniz.

Yeni üye adayları ile de temasa geçilmiş olup özellikle ilgili oldukları konulardaki çalışmalarımız kendilerine aktarılmış, bu firmalar ile üyelik görüşmeleri konusunda çalışmaya başlanmıştır.

Mümkün olduğu sıklıkta üye firma standları ve Türk firma standları ziyaret edilmiş, fotoğraflar çekilerek sosyal medya aracılığı ile tüm takipçilerimize duyurulmuştur.

 

Sonuç:

Pompa-Vana, Robotik ve Otomasyon, Güç Aktarma Organları ve Ekipmanları, Kompresörler ve Kompresör Ekipmanları  vb. konularında faaliyet gösteren tüm üyelerimizin bu fuara katılım göstermeleri tarafımızca tavsiye edilmektedir. Tüm dünyanın ilgisini çeken bu fuar teknoloji konusundaki tüm gelişmeleri takip etmek isteyenlerin buluştuğu bir fuar halinde olup, bunun dışında endüstriyel tedarik zincirlerine girmek isteyen tüm kuruluşlar satış ağlarını geliştirmek için de bu fuarı kullanabilir.

Bunun dışında yan sanayi olarak adlandırılabilecek endüstriyel ürün ve ekipman üreticilerinin de bir şekilde şansı olduğuna inanılmaktadır. Tüm makine imalatçılarının da fuarı mutlaka ziyaret edip kendilerine alternatif teknolojilerin gelişimini görmeleri yararlarına olacaktır.

İleriki dönemde fuara katılım göstermeyi düşünen firmalar ve üyelerimizi fuar hakkında daha detaylı bilgi almak için MİB ofisinden Artun BÖLGEN ile iletişime geçebilirler.

Yerleşim Planı:

 

Artun BÖLGEN - Makine Mühendisi