21 - 26 OCAK 2016 BANGALORE / HİNDİSTAN – IMTEX FORMING FUARI

 

Organizasyon: IMTMA – Indian Machine tool Manufacturers Association

 

Konu Başlıkları: Metal İşleme Teknolojileri (Şekillendirme), Kaynak Teknolojileri

 

Fuar: 485 katılımcının yer aldığı, 500’den fazla makinanın sergilendiği, 40.000 civarında kişinin ziyaret ettiği Almanya, Tayvan, Japonya ve Çin Halk Cum. grup katılımı gerçekleştirdiği ve 23 farklı ülkeden katılımcının bulunduğu bir fuar Hindistan’ın Bangalore kentinde gerçekleşmiştir.

 

MİB Katılımı: Makine İmalatçıları Birliği, ikili ilişkileri kuvvetli olduğundan dolayı IMTMA tarafından fuara davet edilmiş olup, “Internatioanl Associaitons” alanında verilen standda üyelerinin tamamının bulunduğu katalogları ve  küçük CD’leri bu alanda kartvizit karşılığından dağıtmıştır.

 

Ülke Bilgisi: Başkenti Delhi olan ülke, 1 milyar 300 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumundadır. Kişi başına düşen milli gelirleri 1689 $’dır. Dünyanın en büyük 3. ekonomisi konumunda olup 2015 verilerine göre %7.4 büyüme oranı ile en hızlı büyüyen ekonomi konumundadır.

2014 yılında seçilen başbakanları Narendra Modi önderliğinde “Make in India” sloganı ile istikrarlı büyümesine devam eden ülkede altyapı sorunları görüldüğü kadarı ile devam etmektedir. 2050 yılına kadar dünyanın en büyük nüfusa sahip olan ülkesi konumuna geleceği tahmin edilmekle beraber özellikle bilişim ve diğer alanlarda adından söz ettirmektedir.

Ülke çok geniş bir coğrafyaya yayılı olup, 28 farklı eyalet bulunmaktadır. Bunlardan Bombay, Kalküta, Ahmedabad, Madras, Bangalore, Delhi, Jodhpur, Bhopol, Manharpur, Nagpur, İndore ve Srinagar sanayi olarak gelişmiştir.

 

Makine Sektörü:Aşağıdaki Tabloda Hindistan’ın Türkiye ve Dünya ile olan Makine Ticaretine ilişkin bilgileri bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Birlik merkezimizden Artun BÖLGEN ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Dosyaya ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Fuar Gözlemleri ve Edinilen Bilgiler: Fuar tek yıllarda talaşlı imalat tezgahları ağırlıklı olmak üzere, çift yıllarda şekillendirme tezgahları olarak ön plana çıkmaktadır. Hindistan’daki diğer fuarlar göz önüne alındığından reklamı ve bilinirliği en fazla olan fuar konumundadır ve ilgili konuda üyelerimizin katılmasını tavsiye ettiğimiz tek fuardır.

Talaşlı imalat fuarlarının olduğu tek yıllarda katılımcı sayısı oldukça artmakta olup şekillendirme fuarının olduğu senelerde ise ziyaretçi sayısı düşüş göstermektedir.

Fuar 3 ana holde gerçekleşiyor olup hollerdeki dağılımlar ise konu bazlı yapılmaya çalışılmıştır. Ülkelerden gelen dernek sayısında azalma görülmektedir. Bizim dışımızda Tayvan, Almanya, İtalya ülke derneklerinin yanında Japonya’dan üyelerimizden Baykal Makine Sanayi Tic. Ve A.Ş.’nin de aynı zamanda üyesi olduğu “Japan Forming Machinery Association” da katılmıştır. Bu derneğe üye olunabilmesi için Japonya’da faaliyet gösteren ve vergi ödeyen bir firma olunması gerektiği öğrenilmiştir.

Fuarda tek Türk katılımcı olarak Ajan Elektronik San. ve Tic. A.Ş. görüldü. Bunun yanında Durmazlar Makina San. ve Tic A.Ş.’nin de makinaları distribütörünün sahip olduğu standa sergilendi. Bendmak, Akyapak, Baykal firmalarının da temsilcileri fuarı ziyaret eden kişiler arasında yerini almıştır.

Katılımcılara sorulduğunda ise Hindistan’ın büyük bir pazar olduğu, mümkünse her sanayi bölgesinde ayrı bir distribütör ile çalışılması gerektiği ve mutlak suretle bir distribütör aracılığı ile satış yapılması gerekliliği vurgulanmıştır.

%28’e varan gümrük vergileri nedeni ile Avrupa’dan gelen makine sayısında büyük bir düşüş görülmüştür. Satış yapılan makinaların sergilendiği, fiyat rekabetinin Shangai 5’lisi ülkeler ile rekabet edebilecek boyutta olamadığı Avrupa ülkelerinin ise yavaş yavaş pazardan uzaklaşma başladığı düşünülmektedir.

Fuarın yapıldığı “Bangalore” şehir olarak en düzenli kentlerden biri olarak gösterilirken trafik ve lisan konusunda bazı sıkıntılar çekilebilmektedir. Fuar alanına yakınlık, temizlik ve rahatlık düşünüldüğünde bu kente ve fuara gidildiğinde “Vivanta Bay Taj Yeshwantpur” oteli tarafımızdan önerilmektedir.

Fuarda çekilen fotoğraflar aşağıdadır. İnternet sitemiz üzerinden üyelerimize ait özel bölümden fuarda toplanılan içinde Türkiyedeki firmalardan distribütör arayışı da olan kişi ve kurumlara ait kartvizit listesini edinmeniz, fuarda satın alarak ilgili üyelerimizle paylaştığımız 1600'den fazla iletişim adresi içeren AIPMA (Tüm Hindistan Plastik İmalatçıları Birliği) üye listesini indirmeniz  mümkündür.

 

Artun BÖLGEN

Makina Mühendisi