ABD Basınçlı Hava ve Gaz Enstitüsü (Compressed Air & Gas Institute), Hava Kompresörlerini Karşılaştırmada Verimlilik Ölçütleri adlı bir bilgilendirme videosu hazırladı. Makina İmalatçıları Birliği olarak, bu videodan Türk girişimci ve imalatçılar da faydalanabilsin diye bir Türkçe altyazı hazırladık.


Enerji fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, kompresör seçiminde verimliliğin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Ömür boyu maliyet hesaplamasında, kompresörlerin satın alma, kurulum ve bakım maliyetlerinin, toplam maliyetin yalnızca dörtte biri olması şaşırtıcı gelebilir. Ancak, kompresörlerin en önemli maliyet kalemleri, tüm maliyetin dörtte üçünü oluşturan, ömürleri boyunca harcadıkları enerjidir.

Neredeyse her fabrika ve imalathanede bulunan vidalı kompresörleri seçerken, enerji verimliliğine mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Basınçlı Hava ve Gaz Enstitüsü’nün (CAGI) hazırladığı bu videoda, hava kompresörlerini karşılaştırmada kullanılan metrikler, özellikle de İzentropik Verimlilik, ayrıntılı bir şekilde ve basit bir dille anlatılıyor.

Makina İmalatçıları Birliği olarak, temsil ettiğimiz sektör adına çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu metriklerden Türk girişimciler, sanayiciler, imalatçılar ve mühendisler de rahatlıkla faydalanabilsin diye CAGI’nın hazırladığı bu videoyu Türkçeleştirmek istedik.

Ekibimizin yoğun çalışması ve CAGI’nın işbirliği ile hazırladığımız Türkçe altyazı, YouTube platformundaki videonun altyazılar seçeneğinden erişilebilir.