14-19 MAYIS 2017, METALLOOBRABOTKA FUARI RAPORU

MOSKOVA, RUSYA

 

Resmî Web Sitesi        :http://www.metobr-expo.ru/en/

Tarihleri                        :15-19 Mayıs 2017 / Sonraki Fuar (14 - 18 Mayıs 2018)

Organizasyon              :Expocentre, Messe Dusseldorf

Konu Başlıkları            :

 

  • Dövme Presleri, Sac İşleme Makineleri
  • Takım Tezgahları, Uçlar ve Takım Tutucular
  • Ölçme sistemleri
  • Metal İşleme Makineleri
  • Hassas Aletler
  • Düzenleme ve Kontrol Teknolojileri
  • Kaynak Teknolojileri

 

Fuar:

       Alan                          Expocentre Fuar alanı

       Düzenlenme Sıklığı Annual

       Saatleri                     Pazartesi - Perşembe: 10.00 – 18.00 , Cuma : 10:00 – 16:00

 

Katılımcı Sayısı/ Profili:

30 ülkeden toplam, 1.042 katılımcı firma ile açılan fuar alanının 39.540 metrekarelik bölümü dolmuştur. Türkiye’den toplam 5 katılımcı olup bunlardan 3’ü MİB üyesidir. Diğer iki katılımcı ise Türkiye’nin Makinecileri ile Makina İmalatçıları Birliği’dir. Türkiye’nin Makinecileri fuara MİB aracılığı ile katılım göstermiş olup internet sitemizde ilan edilen fiyatlar üzerinden fuar firması ile anlaşarak bedelsiz olarak fuar hizmeti almışlardır.  

  • Ajan Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  • Akyapak Makine Sanayi Ticaret A.Ş.
  • Dirinler Makina San. ve Tic. A.Ş.

 

Gözlem ve Değerlendirmeler:

Metalloobrabotka fuarı Rusya’nın Moskova bölgesindeki en önemli metal İşleme teknolojileri fuarı olması özelliğini korumaktadır. Bu yıl net fuar alanı satışını ve ziyaretçi sayısını arttıran fuar, Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, İtalya, Belarus, Çin ve Tayvan’dan milli katılım organizasyonu gerçekleşmiştir.

2011 yılı ortasından 2014 yılı ortalarına kadar devam eden yüksek fiyatlı ham petrol fiyatlarının Rusya’nın alım gücünü direkt olarak etkilediği söylenebilir. Ham petrol fiyatlarının düşmesiyle başlayan kriz ve Avrupa Birliği’nin, Kırım meselesinden dolayı uygulamaya başladığı ambargo nedeniyle Rusya 2015 ve 2016 yıllarında zor günler geçirse de yeniden artmaya başlayan petrol fiyatları ve uzun süredir süregelen ekonomiye alışan Rusya’da yavaşta olsa bir hareketlenme bulunmaktadır.

Özellikle Rusya’nın son dönemde geliştirdiği politikalardan olan “yerli üretim” başlığını destekleyen politikaları ile yatırımcı çekmek için değiştirdikleri yasaları ve yerli imalata verdikleri önem ile imalata yönelik gelişmelere hız kazandırmıştır.

Özellikle 18 milyon nüfusa sahip çevresi ile Moskova bölgesi yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu bölgede gelişen ekonomi sayesinde yüksek kiralar, yapılan yeni inşaat yatırımları ve altyapı projeleri Moskova’nın en azından yakın çevresini oldukça etkilemektedir.

Bir önceki seneye göre %10 civarında artış gösteren fuarı ziyaret eden kişi sayısı da Moskova bölgesindeki hareketlenmenin en önemli göstergesidir.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanmış olan ve 2015 yılının son günleri ile 2016’nın ilk yarısı boyunca gündemde kalan “Uçak Düşürme” krizinin etkileri iş yapan kişiler taraflarca çoktan unutulmuştur.

Türkiye’den katılım gösteren firmalar ve temsilcilerin bulunduğu standlar fuar süresince mümkün olduğunca tarafımızca ziyaret edilmiş olup fuar ziyaretçi sayısındaki artış gözle görülebilmiştir. Özellikle ilk 4 günü oldukça yoğun geçen fuarın son günü ise ziyaretçi sayısı oldukça düşüktür. Çok fazla ziyaretçi çekmeyen son gün ise genel değerlendirmelerde Türkiye’den katılımcıların genel anlamda fuardan oldukça memnun olduğu öğrenilmiştir.

Konulara göre ayrılmış hollerde ise yoğunluk her zaman olduğu gibi “Forum Pavillion” olarak bilinen ve metro girişine en yakın holdedir. Bunun dışında 8.1, 8.2, 8.3 ve 1. hollerde yeterince ziyaretçi çekmektedir. Bazı firmaların tercih ettiği açık alan ise güneşli günlerde oldukça sorunsuz olmasına rağmen, soğuk ve yağmurlu günlerde oldukça sıkıntılı zamanların geçirilmesine sebep olmaktadır. Bu holler dışındaki hollerde ise ziyaretçi yoğunluğu oldukça azalmakta ve ilgi görmeyen fuar konusu dışındaki ürünler sergilenmektedir.

Metal işleme teknolojileri, kaynak, otomasyon, basınçlı hava gibi konularda oldukça verimli geçebilecek bir fuar olan Metalloobrabotka bu konularda faaliyet gösteren firmalarımızın mutlak suretle bulunması gerektiğini düşündüğümüz Rusya’nın en önemli fuarıdır.

Türk firmaları genellikle distribütörleri aracılığı ile fuara katılım göstermektedir. 2014 yılında 14 firma ile katılım gösteren Türk firmalarının bir çoğu distribütör firmaların standlarına temsilci yollama yoluna gitmişlerdir. Rusya’da distribütör edinmek isteyen firmalarında katılım göstermesi gereken fuar yine bu fuardır.

Fuar ziyaretçileri Rusça dili dışında başka bir konuşmakta oldukça zorlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerde de ilgili ülkenin dilini konuşan bir çevirmen veya tercüman oldukça işinize yaracak olup sadece İngilizce konuşan bir kişinin iletişimde bulunması veya İngilizce reklam ile ürünlerin anlatılması oldukça zor görünmektedir. Rusya’da da bu konuda hizmet veren bir kişi olan ve daha önceki yıllarda üyelerimize de hizmet etmiş olan Minaya Mehtiyava’nın telefonuna MİB ofisinden ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısı:

5 günde toplam 31.435 kişinin ziyaret etmiştir. Bir önceki yıla göre yaklaşık %10 artan ziyaretçi sayısı, metrekare ve katılımcı sayısında da benzer bir artış göstermiştir. Dünya çapında gerçekleşen fuarların tamamına ait geçmiş yıllara dönük istatistiklerine www.auma.de adresinden bulabilirsiniz.

MİB Katılımı:

MİB ilgili fuara Rusya İmalatçılar Birliği Stanko Instrument) derneğinin davetlisi olarak verilen bedelsiz stand ile katılım göstermiştir. Standımızda derneğimize ait kataloglar, cd’ler ve ülkemizde düzenlediğimiz ve destekçisi olduğumuz fuarların tanımı yapılmıştır. Tüyap’tan da yetkililerin yer aldığı standımızda Rusça – Türkçe çeviri imkânı da bulunmaktadır.

Mümkün olduğu sıklıkta üye firma stantları ve Türk firma standları ziyaret edilmiş, fotoğraflar çekilerek sosyal medya aracılığı ile tüm takipçilerimize duyurulmuştur.

Fuar süresince, diğer ülke dernekleri ile bir araya gelinerek işbirliği olanakları konuşulmuş, Rus derneği Stanko Instrument’ın davetlerine katılım gösterilmiş, ülkemiz ve sektör hakkında bilgi almak isteyen kişilere gerekli açıklamalar yapılmış, istekleri kartvizitlerine işlenerek siz değerli üyelerimize buradan duyurulmaktadır.

Bütün dernek temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda ise Türkiye ile Rusya’nın işbirliği yapmak için krizleri aşmasına gerek olmadığı, siyasetin iki ülke arasındaki ticarete asla etki etmemesi gerektiği bir kez daha vurgulanmıştır.

2014, 2015 ve 2017 Fuar katalogları elimizde mevcut olup ilgili üyelerimize bu kataloglar gönderilecektir.

Sonuç:

Sac işleme makineleri, testereler, takım imalatçıları, kaynak makineleri, uç ve takım imalatçılarımızın Rusya’da pazar yaratmak için mutlaka katılım gösterilmesi gereken bir fuardır.

MİB, 2018 yılında da düzenlenmesi planlanan bu fuarın acentalık hizmetini gerçekleştirmek için gerekli girişimlerde bulunmuştur.

Önümüzdeki dönemde fuara katılım göstermeyi düşünen firmalar ve üyelerimizi fuar hakkında daha detaylı bilgi almak için MİB merkez ofisinden Artun BÖLGEN ile iletişime geçebilirler.