14-18 MAYIS 2018, METALLOOBRABOTKA FUARI RAPORU

MOSKOVA, RUSYA

 

Resmî Web Sitesi        :http://www.metobr-expo.ru/en/

Tarihleri                      :14-18 Nisan 2018 / Sonraki Fuar (27 - 31 Mayıs 2019)

Organizasyon              :Expocentre, Messe Dusseldorf

Konu Başlıkları            :

 

 • Dövme Presleri, Sac İşleme Makineleri
 • Takım Tezgâhları, Uçlar ve Takım Tutucular
 • Ölçme sistemleri
 • Metal İşleme Makineleri
 • Hassas Aletler
 • Düzenleme ve Kontrol Teknolojileri
 • Kaynak Teknolojileri

 

Fuar:

       Alan                          Expocentre Fuar alanı

       Düzenlenme Sıklığı Annual (Yılda Bir)

       Saatleri                     Pazartesi - Perşembe: 10.00 – 18.00 , Cuma : 10:00 – 16:00

 

Katılımcı Sayısı/ Profili:

33 ülkeden toplam, 1.097 katılımcı firma ile açılan fuar alanının 41.000 metrekarelik bölümü dolmuştur. Fuarı 5 günde toplan 32.497 kişi ziyaret etmiştir. Türkiye’den toplam 11 katılımcı olup bunlardan 6 tanesi MİB üyesidir.

Türkiye’nin Makinecileri ve BlueTech firması fuara MİB aracılığı ile katılım göstermiş olup internet sitemizde ilan edilen fiyatlar üzerinden fuar firması ile anlaşarak bedelsiz olarak fuar hizmeti almışlardır. Önümüzdeki yılda MİB bu fuarın acentalığını yapmaya bir aksilik olmazsa devam edecektir. Fuar alanı konusunda sıkıntı yaşayan üyelerimiz zamanında bize sorarak yer istemesi durumunda gerekli alanlar kendilerine tahsis edilebilecektir.

Türkiye’den Fuar Katılımcıları: 

 • AAG Makine                Üye
 • Ajan Elektronik            Üye
 • Akyapak Makine          Üye
 • MİB
 • BlueTech
 • Dirinler Makine             Üye
 • Egeli Polisaj
 • Korkmaz Çelik
 • Türkiye’nin Makinecileri
 • TİAD
 • MVD Makine               Üye
 • Özkoç Hidrolik             Üye

 

Gözlem ve Değerlendirmeler:

Metalloobrabotka fuarı Rusya’nın Moskova bölgesindeki en önemli metal işleme teknolojileri fuarı olması özelliğini korumaktadır. Bu yıl net fuar alanı satışını ve ziyaretçi sayısını arttıran fuara, Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan’dan milli katılım organizasyonu gerçekleşmiştir. Milli katılım organizasyonu geçekleştiren ülkelerin dernek başkanları veya genel sekreterleri açılış töreninde ülkelerini temsilen bulunmuş ve onore edilmişlerdir.

2011yılı ortasından 2014 yılı ortalarına kadar devam eden yüksek fiyatlı ham petrol fiyatlarının Rusya’nın alım gücünü direkt olarak etkilediği söylenebilir. Ham petrol fiyatlarının düşmesiyle başlayan kriz ve Avrupa Birliği’nin, Kırım meselesinden dolayı uygulamaya başladığı ambargo nedeniyle Rusya 2015 ve 2016 yıllarında zor günler geçirse de yeniden 80 dolar seviyesine gelen petrol varil fiyatları Rusya ekonomisine şu an için ciddi katkı sağlamaktadır. Rusya ekonomisinin petrol fiyatları ile doğrudan ilgili olduğu rahatlıkla söylenebilir. Rusya pazarı için petrol fiyatlarının yakından takibi önemli bir gösterge olmaktadır.

Özellikle Rusya’nın son dönemde geliştirdiği politikalardan olan “yerli üretim” başlığını destekleyen politikaları ile yatırımcı çekmek için değiştirdikleri yasaları ve yerli imalata verdikleri önem ile imalata yönelik gelişmelere hız kazandırmıştır.

18 milyon nüfusa sahip çevresi ile Moskova bölgesi yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu bölgede gelişen ekonomi sayesinde yüksek kiralar, yapılan yeni inşaat yatırımları ve altyapı projeleri Moskova’nın en azından yakın çevresini oldukça etkilemektedir.

Bir önceki seneye göre % 5 civarında artış gösteren fuarı ziyaret eden kişi sayısı da Moskova bölgesindeki hareketlenmenin en önemli göstergesidir.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanmış olan ve 2015 yılının son günleri ile 2016’nın ilk yarısı boyunca gündemde kalan “Uçak Düşürme” krizinin etkileri iş yapan kişiler taraflarca çoktan unutulmuştur. Türk bayrağı görülen stantlar Ruslar tarafından ilgi ile takip edilmektedir.

Türkiye’den katılım gösteren firmalar ve temsilcilerin bulunduğu stantlar fuar süresince mümkün olduğunca tarafımızca ziyaret edilmiş olup fuar ziyaretçi sayısındaki artış gözle görülebilmiştir. Özellikle 2., 3. ve 4. günü oldukça yoğun geçen fuarın son günü ise ziyaretçi sayısı oldukça düşüktür. Çok fazla ziyaretçi çekmeyen son gün ise genel değerlendirmelerde Türkiye’den katılımcıların genel anlamda fuardan oldukça memnun olduğu öğrenilmiştir.

Türk firmaları tarafından yaşanılan genel sorunlardan biri ise geçici ithalat ile fuar alanına getirilen makine ve cihazlara fuarda alıcı çıkması durumunda Rus Gümrük Kuralları Gereği ilgili cihaz ve makinenin tekrar ülke dışına çıkarılarak geri gönderilmesi gerekliliğidir. Moskova Ticaret Ateşemize bu konuda bilgi verilmiş olup; yıllardan beri aynı konuda sıkıntıların devam ettiği söylenmektedir. Bunun yanında fuar alanındaki makinelere yönelik indirme-bindirme gibi ücretlerde Moskova’da çok pahalı olarak gerçekleşmektedir.

Fuara katılım göstermek isteyen firmaların fuara en az bir yıl öncesinden hazırlanmaya başlaması, başvurularını zamanında yapması ve taleplerini yerine getirmesi önemlidir. Son dakika alınan katılım kararlarında yer ve finansal ve nakliye konusunda sıkıntı çekilmemesi için planlı bir şekilde hareket edilmesi de göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Alışık olduğumuz şekilde, makine içinde gönderilen katalog, promosyon malzemesi vb. eşyaların da Rusya gümrüklerinde sıkıntı yarattığı üyelerimizden alınan bilgiler arasındadır.

Konulara göre ayrılmış hollerde ise yoğunluk her zaman olduğu gibi “Forum Pavillion” olarak bilinen ve ana kapıya en yakın holdedir. Bunun dışında 8.1, 8.2, 8.3 ve 1. hollerde yeterince ziyaretçi çekmektedir. 7. Hol’ün üst katları da milli katılımlar sayesinde ziyaretçi çekmekte zorlanmamaktadır. Bazı firmaların tercih ettiği açık alan ise güneşli günlerde oldukça sorunsuz olmasına rağmen, soğuk ve yağmurlu günlerde oldukça sıkıntılı zamanların geçirilmesine sebep olmaktadır. Bu holler dışındaki hollerde ise ziyaretçi yoğunluğu oldukça azalmakta ve ilgi görmeyen fuar konusu dışındaki ürünler sergilenmektedir. Açık alanda daha önce görülen ve fuarın olmazsa olmazlarından olan kesme işi oksijen veya azot tankları bu yıl fuar alanına alınmadığından olmamıştır. Bu konuda dikkat edilmesi belki de fuara kesim işi yapılmış malzemeler ile gidilmesi gerekmektedir.

Metal işleme teknolojileri, kaynak, otomasyon, basınçlı hava gibi konularda oldukça verimli geçebilecek bir fuar olan Metalloobrabotka bu konularda faaliyet gösteren firmalarımızın mutlak suretle bulunması gerektiğini düşündüğümüz Rusya’nın en önemli fuarıdır.

Türk firmaları genellikle distribütörleri aracılığı ile fuara katılım göstermektedir. 2014 yılında 14 firma ile katılım gösteren Türk firmalarının bir çoğu distribütör firmaların stantlarına temsilci yollama yoluna gitmişlerdir. Rusya’da distribütör edinmek isteyen firmalarında katılım göstermesi gereken fuar yine bu fuardır.

Fuar ziyaretçileri Rusça dili dışında başka bir konuşmakta oldukça zorlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerde de ilgili ülkenin dilini konuşan bir çevirmen veya tercüman oldukça işinize yaracak olup sadece İngilizce konuşan bir kişinin iletişimde bulunması veya İngilizce reklam ile ürünlerin anlatılması oldukça zor görünmektedir. Rusya’da da bu konuda hizmet veren bir kişi olan ve daha önceki yıllarda üyelerimize de hizmet etmiş olan Minaya Mehtiyava’nın telefonuna MİB ofisinden ulaşabilirsiniz.

 

Akyapak Makine Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akyapak Görüşü: 

 - Ülkemizden katılım gösteren firmaların “Milli Katılım Organizasyonu” çerçevesinde hareket ederek, İsviçre, Almanya, İtalya gibi ülkelerin katılımına benzer olarak (kapalı bölümde) büyük bir alanda yer alması gerektiğini, hem bizlere hem de Ticaret Ateşemiz Sn. Murat Haydar ÖZTÜRK’e iletmiştir.

 

 - Uygun salon bulma konusunun çözülmesi halinde; MİB üyelerinin bir araya gelerek 300 ila 500 metrekare yer talep etmesi, bu düşüncedeki yerli imalatçılar ile birlikte mümkün olacaktır. Türkiye’den katılımcıların aynı hol ve salonda yer aldığı bir organizasyon için; şimdi ki katılımcılara mevcut yerlerinden daha avantajlı fiyatlar sunulmalıdır Böylece; Rusya’da itibarı daha yüksek Türkiye imajı gösteren bir fuar organizasyonuna iştirak edilmiş olunur. Bu da ticari bağlantılara olumlu olarak yansır.

 

- Distribütörler aracılığı ile fuara katılım gösteren Türk firmaları, bu konumlanma şeklini her açıdan ele almalıdırlar. Ülkemizde, yeterince büyüklüğe sahip şirketlerimiz, işlerini Rus firmalara tam manasıyla teslim etmiş şekilde fuara katılım gösteriyorlar. Almanya vb. ülkelerdeki gibi fuar stantlarında kendi bünyelerinden ilgili kişileri bulundurmuyorlar maalesef. Bu ilk bakışta maliyetleri azaltıcı bir uygulama olarak görünse de; firmanın tanıtımı distribütörlerin insiyatifine, yeteneğine kalmış oluyor. Gözlemlediğim kadarıyla; distribütörler anlaşmaları bulunan tüm firmalara eşit yer sağlayamadıkları gibi, hali hazırda üretimi gerçekleştirilen makinelerin düşük modelleri ile fuara katılım sağlıyorlar. Ayrıca eklemek isterim ki, ülkemiz sanayicileri fuar alan kiralama bedellerinin yüksekliği ile birlikte nakliye ve fuar yerleşimlerin de en az fuar alanı kadar yüksek bedelli olması sebebiyle küçük alanları kiralamaya yöneliyorlar. Bu küçük alanlarda da yine küçük makinelerini sergilemek durumunda kalıyorlar. Bu da, Türk üreticilerin performansını yansıtmıyor.

 

MİB Katılımı:

MİB ilgili fuara Rusya İmalatçılar Birliği (Stanko Instrument) derneğinin davetlisi olarak verilen bedelsiz stant ile katılım göstermiştir. Standımızda derneğimize ait kataloglar, cd’ler ve ülkemizde düzenlediğimiz ve destekçisi olduğumuz fuarların tanımı yapılmıştır. Tüyap’tan da yetkililerin yer aldığı standımızda Rusça – Türkçe çeviri imkânı da bulunmaktadır.

Mümkün olduğu sıklıkta üye firma stantları ve Türk firma stantları ziyaret edilmiş, fotoğraflar çekilerek sosyal medya aracılığı ile tüm takipçilerimize duyurulmuştur.

Fuar süresince, diğer ülke dernekleri ile bir araya gelinerek işbirliği olanakları konuşulmuş, Rus derneği Stanko Instrument’ın davetlerine katılım gösterilmiş, ülkemiz ve sektör hakkında bilgi almak isteyen kişilere gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Bütün dernek temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda ise Türkiye ile Rusya’nın işbirliği yapmak için krizleri aşmasına gerek olmadığı, siyasetin iki ülke arasındaki ticarete asla etki etmemesi gerektiği bir kez daha vurgulanmıştır. En büyük ikinci ihracat pazarımız olan Rusya’nın değeri bir kez daha dile getirilmiş, mümkün olan tüm senelerde bu fuara Türkiye adına katılım gösterileceği bir kez daha yetkililere iletilmiştir.

2014, 2015 ve 2017, 2018 yılı Fuar katalogları elimizde mevcut olup ilgili üyelerimize bu kataloglar gönderilecektir.

 

Sonuç:

Sac işleme makineleri, testereler, takım imalatçıları, kaynak makineleri, uç ve takım imalatçılarımızın Rusya’da pazar yaratmak için mutlaka katılım gösterilmesi gereken bir fuardır.

MİB, 2019 yılında da düzenlenmesi planlanan bu fuarın acentalık hizmetini gerçekleştirmek için gerekli girişimlerde bulunmuştur.

Önümüzdeki dönemde fuara katılım göstermeyi düşünen firmalar ve üyelerimiz, fuar hakkında daha detaylı bilgi almak için MİB ofisinden Artun BÖLGEN ile iletişime geçebilirler.