METALLOOBRABOTKA FUARI RAPORU

MOSKOVA, RUSYA

 

Resmî Web Sitesi              : https://www.metobr-expo.ru/en/

Tarihleri                             :27 - 31 Nisan 2019 / Sonraki Fuar (25 - 39 Mayıs 2020)

Organizasyon                   :Expocentre, Messe Dusseldorf

Konu Başlıkları                 :

 

  • Dövme Presleri, Sac İşleme Makineleri
  • Takım Tezgâhları, Uçlar ve Takım Tutucular
  • Ölçme sistemleri
  • Metal İşleme Makineleri
  • Hassas Aletler
  • Düzenleme ve Kontrol Teknolojileri
  • Kaynak Teknolojileri

 

Fuar:

       Alan                   Expocentre Fuar alanı

       Düzenlenme    Annual (Yılda Bir)

       Saatleri              Pazartesi - Perşembe: 10.00 – 18.00 , Cuma : 10:00 – 14:00

 

Katılımcı Sayısı/ Profili:

39 ülkeden toplam, 1.186 katılımcı firma ile açılan fuar alanının 42.385 metrekarelik bölümü dolmuştur. Fuarı 5 günde toplan 35.096 kişi ziyaret etmiştir. Türkiye’den toplam 18 katılımcı firmamız olup bunlardan 10 tanesi MİB üyesidir.

Yer bulma sıkıntısı çekilen fuarda, firma taleplerinin en az bir yıl önceden yapılması gerekliliği bulunmaktadır. Doğru bir konumda fuara katılım göstermek için ise MİB ofisine ulaşarak doğru bilgiyi alabilirsiniz. Fuar alanında doğru konumda olmak oldukça önemlidir. Maalesef fuara ilk kez katılım gösteren firmalarımız bu konuda deneyimsizliklerinden dolayı yanılgıya düşebilmektedirler. MİB bu konuda her zaman üye olsun veya olmasın bilgi vermekten ve ihracat yapmak isteyen firmalarımızı desteklemekten çekinmemektedir.

 

Türkiye’den Fuar Katılımcıları: 

 

Firma

MİB Üyesi

1

AJAN ELEKTRONİK SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

+

2

AKKO OTO MAKİNA TAKIM HIRD. SAN ve TİC. LTD. ŞTİ.

 

3

AKYAPAK ULUSLARARASI DIŞ TİC. MAK. SAN. ve TIC. A.S.

+

4

DALGAKIRAN MAK.SAN. ve TİC. A. Ş.

+

5

DENER MAK. SAN. TİC.LTD. ŞTİ.

+

6

DİRİNLER MAKİNA SAN. ve TİC. A.Ş.

+

7

DURMAZLAR MAKİNA SAN. ve TİC. A.Ş.

+

8

DOĞANER MAK. İML. SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

 

9

EGELI POLISAJ MOB. SAN. TİC. A.Ş.

 

10

ERMAKSAN MAKİNA SAN. A.Ş.

+

11

MACHINE TOOLS INDUSTRIALISTS AND BUSINESSMEN ASS’N - TIAD

 

12

MIB — ASSOCIATION OF TURKISH MACHINE MANUFACTURERS

 

13

MIKSAN MOTOR SAN. ve TİC. A.Ş.

 

14

MVD MAKİNA SAN. A.Ş.

+

15

ÖZKOÇ HİDROLİK MAK. SAN. ve TİC. A.Ş.

+

16

PODIM POLISAJ DISKLERI ZIMPARA SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

 

17

SERVOSTEEL MAK. KALIP ve SAN. LTD. ŞTİ.

 

18

YÜCEL MAKİNA HİDROLİK PRES İML.SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

+

 

Gözlem ve Değerlendirmeler:

            Metalloobrabotka fuarı Rusya’nın en önemli metal işleme ve bağlı teknolojileri fuarı olması özelliğini korumaktadır. Bu yıl net fuar alanı satışını ve ziyaretçi sayısını arttıran fuarda, Almanya, İsviçre, İtalya, Çek Cum. Güney Kore, Tayvan ve Çin Halk Cumhuriyeti ülkelerinden katılımcılar milli katılım organizasyonu düzenlemişlerdir. Maalesef ülkemizden katılım gösteren firmalarımızın bu tür bir organizasyonun yapılması için bir talebi olmadığı gibi benzer konularda faaliyet gösteren firmalarımız kendi ülkesinden değil ama yabancı ülkelerdeki rakip firmaların yakınında yer almak istemektedirler.

            Rekabet edilmesi için güzel bir fırsat yaratan bu tür milli katılım organizasyonları, kısıtlı bir alanda faaliyetlerini sürdüren ve aynı konuda üretim yapan firmalarımızı yurtiçinden sonra yurtdışında da bir araya getirmekte zorlamakta, daha basit ve kolay yöntemler ile katılım göstereceğimiz fuarlarda her firmayı bireysel olarak fuara katılmaya yönlendirmektedir. Masraflarımızın, rekabet edebilirliğimizin ve işgücümüzün kısıtlanmasına sebep olan bu tür seçimlerin çözülmesi ve toplu şekilde katlım organizasyonuna evirilmesi gereken Türkiye’den uygun fiyatlara milli katılımın önünün açılması gerekmektedir.

Rusya ekonomisinin petrol fiyatları ile doğrudan ilgili olduğu rahatlıkla söylenebilir. Rusya pazarı için petrol fiyatlarının yakından takibi önemli bir gösterge olmaktadır. Petrol fiyatlarına bağlı olarak ülkenin alım gücü takip edilebilmektedir. 35-45 dolar seviyesindeki petrol varil fiyatları ile düşük hacimli ticaret hacmine sahip olan ülke 60 dolar sonrası ise yüksek alım gücüne doğru geçiş göstermektedir.

Özellikle Rusya’nın son dönemde geliştirdiği politikalardan olan “yerli üretim” başlığını destekleyen politikaları ile yatırımcı çekmek için değiştirdikleri yasaları ve yerli imalata verdikleri önem ile imalata yönelik gelişmelere hız kazandırmıştır. Standımızı fazla sayıda ziyaret eden ve özel üretim bölgelerinin reklamını yapan kişiler özerk bölge yönetimlerinin çok uygun fiyatlardan arsa tahsisi yaptığını söylemek mümkündür. Özellikle bu bölgeler ile ilgilenen üyelerimize bu sunumları gönderebileceğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.

18 milyon nüfusa sahip çevresi ile Moskova bölgesi yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu bölgede gelişen ekonomi sayesinde yüksek kiralar, yapılan yeni inşaat yatırımları ve altyapı projeleri Moskova’nın en azından yakın çevresini oldukça etkilemektedir.

Bir önceki seneye göre %8 civarında artış gösteren fuarı ziyaret eden kişi sayısı da Moskova bölgesindeki hareketlenmenin en önemli göstergesidir.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanmış olan ve 2015 yılının son günleri ile 2016’nın ilk yarısı boyunca gündemde kalan “Uçak Düşürme” krizinin etkileri iş yapan kişiler taraflarca çoktan unutulmuştur. Türk bayrağı görülen stantlar Ruslar tarafından ilgi ile takip edilmektedir.

Türkiye’den katılım gösteren firmalar ve temsilcilerin bulunduğu stantlar fuar süresince mümkün olduğunca tarafımızca ziyaret edilmiş olup fuar ziyaretçi sayısındaki artış gözle görülebilmiştir. Özellikle 2. ve 3. günü oldukça yoğun geçen fuarın son günü ise ziyaretçi sayısı oldukça düşüktür. Çok fazla ziyaretçi çekmeyen son gün ise genel değerlendirmelerde Türkiye’den katılımcıların genel anlamda fuardan oldukça memnun olduğu öğrenilmiştir. Dana önce fuara katılım gösteren firmalarımız için de yeni müşteriler yakalamak açısından da iyi geçtiği öğrenilen fuarın bu sene oldukça iyi iş fırsatları sunduğu tarafımıza üye firmalarımız tarafından iletilmiştir.

Türk firmaları tarafından yaşanılan genel sorunlardan biri ise geçici ithalat ile fuar alanına getirilen makine ve cihazlara fuarda alıcı çıkması durumunda Rus Gümrük Kuralları Gereği ilgili cihaz ve makinenin tekrar ülke dışına çıkarılarak geri gönderilmesi gerekliliğidir. Moskova Ticaret Ataşemize bu konuda bilgi verilmiş olup; yıllardan beri aynı konuda sıkıntıların devam ettiği söylenmektedir. Bunun yanında fuar alanındaki makinelere yönelik indirme-bindirme gibi ücretlerde Moskova’da çok pahalı olarak gerçekleşmektedir. Fuar yönetimine bu konudaki şikayetler, gümrük ve fuar alanı girişindeki prosedürlerin mümkün olduğunca azaltılması yönündeki görüşümüz bildirilse de eski Sovyet alışkanlıkları bu tür bir düzenin devam etmesini sağlamaktadır. Maalesef ülkede görülen usulsüz iş yapma kuralları da bu düzenin devam etmesi yönündeki statükoyu kırmakta Rusya’nın zorlanmasına sebep olmaktadır.

Fuara katılım göstermek isteyen firmaların fuara en az bir yıl öncesinden hazırlanmaya başlaması, başvurularını zamanında yapması ve taleplerini yerine getirmesi önemlidir. Son dakika alınan katılım kararlarında yer ve finansal ve nakliye konusunda sıkıntı çekilmemesi için planlı bir şekilde hareket edilmesi de göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Alışık olduğumuz şekilde, makine içinde gönderilen katalog, promosyon malzemesi vb. eşyaların da Rusya gümrüklerinde sıkıntı yarattığı üyelerimizden alınan bilgiler arasındadır.

Konulara göre ayrılmış hollerde ise yoğunluk her zaman olduğu gibi “Forum Pavillion” olarak bilinen ve ana kapıya en yakın holdedir. Bunun dışında 8.1, 8.2, 8.3 ve 1. hollerde yeterince ziyaretçi çekmektedir. 7. Hol’ün üst katları da milli katılımlar sayesinde ziyaretçi çekmekte zorlanmamaktadır. Bazı firmalarımızın da tercih ettiği açık alan ise güneşli günlerde oldukça sorunsuz olmasına rağmen, soğuk ve yağmurlu günlerde oldukça sıkıntılı zamanların geçirilmesine sebep olabilmektedir. Bu holler dışındaki hollerde ise ziyaretçi yoğunluğu oldukça azalmakta ve ilgi görmeyen fuar konusu dışındaki ürünler sergilenmektedir. Fuar alanına azot ve oksijen tankı sokulması yasak odluğundan firmalar daha önceden kesilmiş malzemeleri getirmektedirler.  Bu konuda dikkat edilmesi belki de fuara kesim işi yapılmış malzemeler ile gidilmesi gerekmektedir.

Metal işleme teknolojileri, kaynak, otomasyon, basınçlı hava gibi konularda oldukça verimli geçebilecek bir fuar olan Metalloobrabotka bu konularda faaliyet gösteren firmalarımızın mutlak suretle bulunması gerektiğini düşündüğümüz Rusya’nın en önemli fuarıdır.

Türk firmaları genellikle distribütörleri aracılığı ile fuara katılım göstermektedir. Türk firmalarının birçoğu distribütör firmaların stantlarına temsilci yollama yoluna gitmişlerdir. Türkiye’den katılım gösteren 18 kuruluş olmasına rağmen, 35-40 tane Türkiye imalatı makineye fuar alanında rastlamak mümkündür. Rusya’da distribütör edinmek isteyen firmalarında katılım göstermesi gereken fuar yine bu fuardır.

Fuar ziyaretçileri Rusça dili dışında başka bir konuşmakta oldukça zorlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Polonya gibi ülkelerde de ilgili ülkenin dilini konuşan bir çevirmen veya tercüman oldukça işinize yaracak olup sadece İngilizce konuşan bir kişinin iletişimde bulunması veya İngilizce reklam ile ürünlerin anlatılması oldukça zor görünmektedir.

 

MİB Katılımı:

MİB ilgili fuara Rusya İmalatçılar Birliği (Stanko Instrument) derneğinin davetlisi olarak verilen bedelsiz stant ile katılım göstermiştir. Standımızda derneğimize ait kataloglar dağıtılmış ülkemizde düzenlediğimiz ve destekçisi olduğumuz fuarların tanıtımı yapılmıştır. Standımızda Rusça – Türkçe çeviri imkânı da bulunmaktadır.

Mümkün olduğu sıklıkta üye firma stantları ve Türk firma stantları ziyaret edilmiş, fotoğraflar çekilerek sosyal medya aracılığı ile tüm takipçilerimize duyurulmuştur.

Fuar süresince, diğer ülke dernekleri ile bir araya gelinerek iş birliği olanakları konuşulmuş, Rus derneği Stanko Instrument’ın davetlerine katılım gösterilmiş, ülkemiz ve sektör hakkında bilgi almak isteyen kişilere gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Bütün dernek temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda ise Türkiye ile Rusya’nın iş birliği yapmak için krizleri aşmasına gerek olmadığı, siyasetin iki ülke arasındaki ticarete asla etki etmemesi gerektiği bir kez daha vurgulanmıştır. En büyük ikinci ihracat pazarımız olan Rusya’nın değeri bir kez daha dile getirilmiş, mümkün olan tüm senelerde bu fuara Türkiye adına katılım gösterileceği bir kez daha yetkililere iletilmiştir.

2014, 2015 ve 2017, 2018, 2019 yılı Fuar katalogları elimizde mevcut olup ilgili üyelerimize bu kataloglar gönderilebilir.

Sonuç:

Talaşlı imalat tezgahları, kompresör ve ilgili cihazlar,  sac işleme makineleri, testereler, takım imalatçıları, kaynak makineleri ve kaynak ekipmanları, uç ve takım, boru bükme makineleri ve pres imalatçılarımızın Rusya’da pazar yaratmak için mutlaka katılım gösterilmesi gereken bir fuardır.

Önümüzdeki dönemde fuara katılım göstermeyi düşünen firmalar ve üyelerimiz, fuar hakkında daha detaylı bilgi almak için MİB ofisinden Artun BÖLGEN ile iletişime geçebilirler.

 

                Artun BÖLGEN / Genel Sekreter V.