Copy

3 Eylül 2020 / Sayı: 3

Makine Sektörünü Cumhurbaşkanlığı Nezdinde MİB temsil etti!

29 Ağustos 2020

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi töreninde makine imalat sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bünyesinde yürütülen Hamle Destek Programı kapsamında, Sayın Bakan Mustafa Varank koordinasyonunda yapılan etkinlikte, makine sektörünü Makina İmalatçıları Birliği (MİB) temsil etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'un da katıldığı programda, Yönetim Kurulu Başkanımız S. Emre Gencer açılış konuşmasını yaptı.
Gencer, "Makina İmalatçıları Birliği, makine ve aksamları imalatı sektöründe, kendi geliştirdikleri teknolojilere dayalı yerli üretim yapan seçkin firmaların örgütlendiği, ülkemizin en eski sektör kuruluşlarından birisidir" dedi.
Emre Gencer konuşmasında özellikle bir Yerli Makine Üretimi İzleme Komitesi kurulmasının ve sektördeki firmalarımızın Avrupa'daki firma ve markaları satın almasının öneminden bahsetti.
Yönetim Kurulu Başkanımız S. Emre Gencer'in yaptığı konuşmayı Youtube platformundan seyredebilirsiniz.

“Yerli Makine Üretimi İzleme Komitesi Kurulmalı”

Yönetim Kurulu Başkanımız Gencer, bir Yerli Makine Üretimi İzleme Komitesi'nin kurulması gerektiğinden de bahsetti: "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın patronajında, ilgili bakanlık ve kuruluşların sektör üst kuruluşlarıyla birlikte katılacakları bir Yerli Makine Üretimi İzleme Komitesi oluşturulmasının yararlı olacağını düşünüyoruz."
İzleme Komitesi:
 • Makine ile ilgili yatırım ve ihracat teşvik mevzuatı,
 • Yerli makine kullanımın teşviki,
 • Sektör firmalarının ihracat ve yatırım kredilerine ulaşımı,
 • Kamu alımlarında yerli makine kullanımına öncelik tanınmasına ilişkin mevzuatın geliştirilmesi,
 • Hamle programı kapsamında onaylanan projelerin uygulanmasının hızlandırılması,
gibi temel konularda çalışmaları koordine edebilir ve hızlandırabilir!
Konuşmanın Tamamı İçin Tıklayın
Sektörümüze verdiği desteklerden ve katkılardan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür eden Yönetim Kurulu Başkanımız S. Emre Gencer, kendilerine Makina İmalatçıları Birliği adına bir de plaket taktim etti.

“Avrupa Ülkelerine Firma ve Marka Satın Alma Yoluyla Daha Fazla Nüfuz Edebiliriz”

Sektörün Avrupa'da yapacağı firma ve marka satın almalarına ilişkin de açıklamalar yapan Emre Gencer, "Bu dönemde özellikle ana pazarlarımız olan Avrupa ülkelerine firma ve marka satın alma yoluyla daha fazla nüfuz edebiliriz" dedi. Emre Gencer, bu tür alımlara, imkanlar ölçüsünde 'imtiyazlı kredi” (soft loan) olarak nitelendirilen uzun vadeli, ödemesiz dönemli, faiz sübvansiyonlu kaynak sağlanabileceğini düşündüklerini de ekledi.

Emre Gencer: "Ticaret savaşlarının gittikçe sertleştiği, içe kapanmaların yoğunlaştığı ve salgın sürecinin çarpan etkisi olarak gündeme geldiği bu dönemde tedarik zincirlerinin bölgeselleştirilme sürecine şahit olmaktayız. Ve bu dönemde özellikle ana pazarlarımız olan Avrupa ülkelerine firma ve marka satın alma yoluyla daha fazla nüfuz edebiliriz" dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Gencer, "Bu tür alımlara, imkanlar ölçüsünde ‘imtiyazlı kredi” (soft loan) olarak nitelendirilen uzun vadeli, ödemesiz dönemli, faiz sübvansiyonlu kaynak sağlanabileceğini düşünüyoruz" diye ekledi.

Salgının Küresel Etkilerini Yenebiliriz!

Makine sektörünün 11. Kalkınma Planı’nda stratejik sektör olarak belirlendiğini hatırlatan Gencer, devletimizin de desteğiyle Covid-19 Pandemisi’ni minimum hasarla atlatacağımıza inandığını söyledi:
"Salgının yol açtığı koşullar nedeniyle, makine imalatçıları olarak çok zor bir ilk beş ay geçirdik. Ancak haziran ayında dış satışlarımız toparlanmaya başladı. Temmuz ayında bu trend hızlandı. Geldiğimiz noktada yılın ilk yedi ayında makine ihracatımız 9,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 10’luk bir daralmayı ifade etmektedir."

"Yıl sonu itibariyle bu açığı da, salgınla ilgili yeni kısıtlamalar gelmemesi koşulu ile kapatabileceğimizi öngörüyoruz. İhracat artış trendinin genele yayılarak sürdürülebilmesi için dünya ticaretinde salgın sonucunda oluşan yeni gelişmelere süratle uyum sağlamamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu yeni dönemde, katma değerli üretimlerimizin ülkemize kaydırılabilmesi için devlet yardım ve desteklerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyacağımız kuşkusuzdur."

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na Seçilen 10 Projeden 6’sı MİB Üyelerinden

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan programda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda uygulamaya geçen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programına seçilen projeleri açıkladı. Kabul edilen 10 projeden 6'sı MİB üye firmalarından geldi.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Türkiye’de katma değerli üretimin artırılması amacı doğrultusunda, Bakanlık ve bağlı/ilgili kuruluşları tarafından sağlanan destek ve teşviklerin tek pencereden yönetilerek orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlere yoğunlaştırılmasına yönelik özel bir programdır.
Projeleri programa kabul edilen Dirinler, Ermaksan, Durmazlar, Akım Metal ve İğrek Makine firmalarımızı tebrik ediyoruz.
 • Dirinler firmamız, büyük ebatlı rüzgar tirbün malzemelerini üretecek ve 5 yılda 329 milyon liralık katma değer oluşturacak.
 • Ermaksan, dünyada 800x800 milimetre üretim kapasitesine sahip büyük boyutlu eklemeli imalat makinasını üreten ikinci firma olacak.
 • Durmazlar Makina, ultra hızlı lazerler ve eklemeli imalat makinalarında kullanılan tek modlu lazerleri üretecek.
 • Akım Metal, CNC takım tezgahlarını hem geliştirecek hem de seri üretimini gerçekleştirecek.
 • Akım Metal aynı zamanda Servo Motor üretimi de gerçekleştirecek.
 • İğrek Makine yüksek teknolojili CNC takım tezgahlarını yerli ve milli kaynaklarla imal edecek.

Yeni E-Bültenimiz!

Değerli okurumuz,

Ağustos ayı, sektörümüz ve birliğimiz adına çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem oldu. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, hamle programı kapsamında projesi kabul edilen firmaları açıkladı. Kabul edilen 10 projeden 6'sı üye firmalarımızdan geldi.

Makina İmalatçıları Birliği olarak Cumhurbaşkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı nezdinde temaslarda bulunduk. Sektörümüz adına çok önemli hususların konuşulduğu ve geleceğe dönük umut vadeden projelerin paylaşıldığı bu etkinlik ve görüşmelerimizle ilgili ayrıntıları ve haberleri sosyal medyamızdan ve websitemizden takip edebilirsiniz.
Konu Başlıkları:

Makine Sektörünü Cumhurbaşkanlığı Nezdinde MİB Temsil Etti.

“Yerli Makine Üretimi İzleme Komitesi Kurulmalı”

“Avrupa Ülkelerine Firma ve Marka Satın Alma Yoluyla Daha Fazla Nüfuz Edebiliriz”

Salgının Küresel Etkilerini Yenebiliriz!

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na Seçilen 10 Projeden 6’sı MİB Üyelerinden
Facebook
Twitter
Instagram

Künye

Telif Hakları © 2020 Makina İmalatçıları Birliği, MİB.

MİB E-Bülteni 3. Sayısı.
Tüm Hakları Saklıdır.


İletişim Adresimiz:
2176. Cadde, Platin Tower, Daire: 52
Söğütözü/Ankara

(312) 468 3749
(312) 468 4291