Copy
24 Aralık 2021 / Sayı: 10
Makina İmalatçıları Birliği olarak, tüm paydaşlarımıza, sevdikleriyle sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yeni yıl dileriz.

Makina İmalatçıları Birliği Olarak, 8. Ulusal Asfalt Sempozyumu ve Sergisinde Bir Sunum Gerçekleştirdik

Ulusal Asfalt Sempozyumu ve Sergisi’nde Makina İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın S. Emre Gencer de bir sunum yaptı. Sunumu YouTube kanalımızdan seyredebilirsiniz. Önemli konu başlıklarını bu haberde okuyabilirsiniz.
Yönetim Kurulu Başkanımız S. Emre Gencer'in Sempozyumdaki Sunumu

"Bu sempozyumun sektörümüzü geleceğe taşıyabilmek açısından önemli işlevi olacağına inanıyorum."

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Emre Gencer, 8. Ulusal Asfalt Sempozyumunu, Karayolları Genel Müdürlüğü himayesinde düzenleyen Türk Milli Komitesine ve Türkiye Asfalt Müteahhitleri Derneğine, Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu adına şükranlarını iletti.

Sempozyumda Hamle Programına Dâhil Olan MİB Üyelerini Tanıttık

Gümrük Birliği Anlaşması ile Bütünleştiğimiz Avrupa Birliği Pazarı, Makine Sektörümüz Açısından Alternatifsizdir

Avrupa Birliği ve ABD'nin, makine imalatçılarının ana pazarları olduğunu vurgulayan Gencer, "Geçtiğimiz yıllarda en yüksek ihracat artışlarına, bu pazarlarda ulaştık. Bu nedenle giderek daha fazla firmamız Avrupa’da pazarlama altyapısı yatırımı yapıyor" diyerek, Gümrük Birliği Anlaşması ile bütünleştiğimiz Avrupa Birliği pazarının makine sektörümüz açısından alternatifsiz olduğunun altını çizerek "Bu nedenle de AB pazarındaki gelişmelere uyumda daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

"Bildiğiniz üzere, uluslararası ticarette en önemli sermaye geldiğimiz aşamada ‘veri’dir. Kısa bir süre sonra mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı, verilerin serbest dolaşımının sağlanabildiği ölçüde mümkün olabilecektir. Bunun için de veri güvenliği, veri dolaşımı ve mülkiyeti gibi konularda ülkelerin mevzuat ve teknik alt yapılarının uyumu gerekecek. Kısa süre içerisinde de verilerin sınırlara takılmadan aştığına ve ticaretin hızla dijitalleştiğine şahit olacağız. AB, Kuzey Amerika, Asya Pasifik serbest ticaret alanlarının dijital ticaret bölgelerine dönüşmek zorunda kalacağını göreceğiz. Bu nedenle, AB Dijital Tek Pazarı mevzuatına uyum çalışmalarının hızlanması gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde, AB ile mevcut Gümrük Birliği Anlaşması kapsamındaki serbest dolaşım rejiminin yetersiz kalabileceğini bilmeliyiz."

Yeşil Mutabakat Eylem Planı Hızla Uygulanmalı

Avrupa Birliği'nin, atık üretmeyen ürün, hizmet ve iş modelleri için güçlü bir politika çerçevesi oluşturduğundan bahseden Gencer, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki birkaç yıl, AB açısından bu konularda hukuki düzenlemelerin yapıldığı ve eylemlere dönüştüğü yoğun bir dönem olacaktır. Üzülerek görüyoruz ki, AB-Türkiye Gümrük Birliği Anlaşması uzunca bir süreden beri güncellenememektedir. Ülkemiz, Yeşil Mutabakat Eylem Planı'nı ancak geçtiğimiz aylarda hazırlayabilmiştir. Eylem Planının uygulanmasında daha hızlı hareket edeceğimizi umut ediyoruz. Yeşil Mutabakat Eylem Planı'nın hızla uygulanmasının, küresel değer zincirlerinin dönüşümü sürecinde ülkemize önemli avantaj sağlayacağı kuşkusuzdur."

Gencer, son yıllarda çok sayıda makine imalatçımızın, Almanya ağırlıklı olmak üzere Avrupa’da pazarlama ve servis hizmetleri alt yapısı oluşturmaya başladığından da bahsetti. "Bu sayede AB’de Döngüsel Ekonomi Eylem Planı çerçevesinde hızla değişen regülasyonlara firma bazında uyumda daha avantajlı konuma geliyoruz. Ancak unutmayalım ki, şirketlerimizin yeni AB mevzuatlarına uyum sağlamak amacıyla alacakları tekil önlemler maliyetlerimizi önemli ölçüde artıracaktır."

S. Emre Gencer, Duayen Sanayicilerimizden Bahsetti.

Avrasya ve Orta Doğu Ekonomik Bölgelerinin Önemi

Rusya ve Orta Doğu pazarlarına yönelik makine satışlarımızda son dönemde yaşanan hareketlenmeye dikkat çeken Gencer, "Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nde bazı büyük holding firmalarımızın yaptığı üretim yatırımları sonucu Avrasya Ekonomik Bölgesi'ndeki pazar hâkimi konumuna yükselmeleri makine imalatı sektörümüz açısından da yol gösterici olmuştur" dedi. "Kendi grubumuzun da dahil olduğu bazı makine firmalarının, aynı yolu takip ederek Avrasya pazarına kalıcı olarak yer almaya çaba gösterdiğine şahit oluyoruz" diyerek konuşmasını sürdüren Gencer, Orta Doğu pazarındaki gelişmeleri de değerlendirdi: "Öte yandan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan ile siyasi ilişkilerimizdeki sorunların aşılması yönünde son dönemde atılan adımları memnuniyetle izliyoruz. Bu ülkelerle siyasi ilişkilerimizin normalleşmesinin, makine ihracatımıza da büyük katkılarının olacağı kuşkusuzdur."

Sunumun Tamamını Web Sitemizde Görüntüleyebilirsiniz

BUMATECH Fuarlarına Katıldık

Makina İmalatçıları Birliğinin de destekçisi olduğu BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlendi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş, Bursa Valisi Sayın Yakup Canbolat ve BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Cüneyt Şener standımızı ziyaret ederek bizleri onurlandırdılar.

Pandemiden önce 2019 yılında yapılan son fuar olma şansını yakalayan Bursa Makine Teknolojileri Fuarı, 2020 yılında düzenlenememiş, yine pandemi koşulları sonrası sadece metal işleme teknolojileri üzerine eğilme şansı yakalayarak, bu alanda düzenlenen son yılların en iyi fuarı olma özelliğini taşımıştır. 24-27 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenen Bursa Makine Teknolojileri BUMATECH 2021 fuarına Makina İmalatçıları Birliği olarak katıldık ve üyelerimizi temsil ettik.

MİB 7. holde hemen fuar alanı giriş bölümünün yanında kendi standı ile fuara katılım göstermiştir. Standımız özellikle fuar boyunca fuara gösterilen yoğun ilgiden dolayı boş kalmamıştır. Açılış konuşmalarından birini yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Gencer, sonrasında, diğer yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte fuara katılım gösteren üyelerimizden uygun olanları stantlarında ziyaret etmiştir.

Üyelerimizden AKYAPAK'ın standında bizleri Sayın Mesut Akyapak ve Cihan Kırgız karşıladı.
Üyelerimizden DENER TAKSAN'ın standında 100% yerli sermayeli 5 eksen CNC işleme merkezini inceledik.
Fuar açılışı sonrası heyetimiz üyelerimizden ERMAKSAN'ın standını ziyaret ederek bilgi aldı.
Üyelerimizden DURMAZLAR'ın standında Sayın Altan Arda'nın konuğu olduk.

Yönetim Kurulu Başkanımız, Bumatech Fuarı Açılış Konuşmasını Gerçekleştirdi

Başkanımız S. Emre Gencer'in Bumatech Fuarları Açılış Konuşması

Bumatech'in İlk Günü Gala Yemeğimiz Gerçekleşti

BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları münasebetiyle 24 Kasım Çarşamba Günü Bursa Almira Otel’de üyelerimiz, sektör paydaşlarımız ve misafirlerimizle bir araya geldik. Yönetim Kurulu Başkanımız S. Emre Gencer de buluşmamızda bir konuşma gerçekleştirdiler.

Etkinliğimizde, tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan da bir sunum gerçekleştirdiler.

Başkanımız S. Emre Gencer'in Makina İmalatçıları Birliği Gala Yemeği Konuşması
Gala Gecesi Fotoğraflarını Görüntüle
BUMATECH Fuar Raporunu Gör

WIN EURASIA Fuarına Katıldık

Makina İmalatçıları Birliğinin de destekçisi olduğu WIN EURASIA Fuarı, 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlendi.

10-13 Kasım tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Makina İmalatçıları Birliği’nin de destekçilerinden olduğu WIN EURASIA 2021 fuarına katılım gösterdik. Mottosunu “Endüstriyel Dönüşüm” olarak belirleyen fuar, bu yıl ilk kez geleneksel fiziki fuarın yanı sıra, dijital ortamda da gerçekleşerek, fuarcılık alanında da bir dönüşüme imza attı. Fiziksel ve dijital fuarların bir arada yapıldığı, hibrit adı verilen bu etkinlik tipi sayesinde, seyahat edemeyecek olan sektör profesyonellerinin de WIN EURASIA’da yer almalarını sağlayıp, fuar deneyimini yaşayabilecekleri bir imkân sunuldu.

12’si MİB üyesi olmak üzere 470 firma ve firma temsilciliğinin bulunduğu fuara 80 firma ise dijital olarak katılım göstermiştir. 80 farklı ülkeden 30 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan WIN EURASIA fuarının açılış günü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Hasan Büyükdede ve beraberindeki heyet, yönetim kurulu üyelerimizden İlknur CANTÜRK’ün ev sahipliğinde standımızı ziyaret etmiştir. WIN Eurasia fuarını 2018 yılından beri destekleyen MİB, desteğini devam ettirmiş, fuarın 8. Holünde kendi standında yer almıştır. Gelen ziyaretçilere fuarda bulunan doğru üyeler başta olmak üzere üye firmalarını tavsiye ederek tekil kullanıcıların doğru makinayı bulmasına yardımcı olmuştur. Kazakistan heyeti ile yapılan toplantıya fuara katılan tüm üyelerini davet etmiş gelen 4 üyemizin iletişim bilgilerini ilgili heyet ile paylaşmıştır.

WIN EURASIA Fuar Raporunu Gör

EuroTrans Başkanı Salim Haffar MİB’i Ziyaret Etti

Makina İmalatçıları Birliği ve Türkiye temsilcisi Salim Haffar ile EuroTrans, Güç Aktarım Sektörü, Eğitimler ve projesi Technomads hakkında konuştuk.

Röportajın Tamamını Web Sitemizde Görüntüleyebilirsiniz

Lazer Kesim Makineleri Piyasa Gözetimine Giriyor!

Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürlüğüne bağlı Asansör ve Makine Dairesi yetkilileri ile yapılan çalışmalar sonucunda özellikle piyasada bulunan ve kullanıcıların sağlığı açısından büyük tehlike arz eden lazer kesim makinelerinin piyasa gözetimi ve denetimine tabi tutulması konusundaki çalışmalarda bir adım daha atılmıştır. Özellikle haksız rekabete yol açan uzakdoğu menşeli ve merdiven altı diye tabir edilen makinelerin ülkemizde yapılan fuarlarda boy göstermemesi ve CE denetimleri konusunda gerekli şartları sağlamayan firmaların önünün kesilmesi amacıyla yapılan çalışmada; üyemiz ERMAKSAN firmasına ait bir makine başında Ankara'da uygulamalı eğitim verilerek bakanlık yetkilileri uygulamalı biçimde makineyi inceleme fırsatı bulmuştur. Kapalı Kabin, Lazer Rezenatörü, Işık Perdesi gibi uygulamaların yerinde incelenerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerine örnek makine üzerinde gösterilmiş, piyasada en çok karşılaşılan uygunsuz makina örnekleri ve firmaları liste halinde bakanlık yetkililerine iletilmiştir. Yapılacak denetimlerde bir çok uygunsuz lazer kesim makinesini piyasaya arz eden firmaların denetime takılacağı öngörülmektedir.

Basında MİB

Gelecekte dijital dönüşüme uyum sağlayamayan Avrupalı pek çok makine üreticisinin piyasadan çekileceğini belirten Makine İmalatcilan Birliği (MİB) Baskani Emre Gencer, Türk makinecilerin AB pazarında oluşacak bu boşluğu değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

>> Haberin Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Makina İmalatçıları Birliği (MiB), BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları kapsamında, sektör temsilcilerini Almira Otel'deki gala yemeğinde ağırladı.

>> Haberin Tamamını Okumak İçin Tıklayın

Yeni Üyemiz

ERHA MÜHENDİSLİK

1988 yılında gelişmekte olan ülke sanayisini mühendislik hizmetleriyle en yeni teknoloji yeni ekipmanlar ve özel dizaynlar ile desteklemek amacıyla kurulan ERHA Mühendislik, 3.200 m² kapalı alanı 2.000 m² açık alanında gelişmiş tezgâh parkuru ve 50+ personeliyle hizmet vermektedir.

Altı projesi TÜBİTAK tarafından hibe desteği almış iki projesi KOSGEB tarafından kabul edilmiş ERHA Mühendislik, sahip olduğu ISO 9001 ve ISO 3834 sertifikalı üretimiyle CE sertifikalı imalat ve uygulama gerçekleştirmektedir.
>> Üye Profilini Gör
Tüm Hakları Saklıdır. 2020-2022 Makina İmalatçıları Birliği, All rights reserved.