Copy
5 Ekim 2020 / Sayı: 4

Başkanlık Türkiye'nin, Gurur Hepimizin!

Öncelikle siz değerli üyelerimize, EuroTrans - Avrupa Güç Aktarma Organları İmalatçıları Derneği'nin başkanlık görevine temsilcimiz Salim Haffar'ın seçildiğini duyurmanın gururunu yaşıyoruz. Üye firmalarımızdan İ-Mak Redüktör ve Varyatör San. Tic. A.Ş.’nin Uluslararası Satış ve Pazarlama Müdürü olan Salim Haffar, EuroTrans Genel Kurulu'nda yapılan oylama ile başkan seçildi.
Yaklaşık iki yıldır EuroTrans içinde temsil görevini sürdüren Salim Haffar, 29 Eylül 2020 günü yapılan çevrimiçi toplantıda Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Belçika, İsviçre, Finlandiya ve Türkiye’nin üyesi olduğu ve Avrupa’da yerleşik yaklaşık 600 firmayı ve 40 milyar dolarlık bir üretimi temsil eden EuroTrans'ın genel kurulunda yapılan seçimle başkanlık görevini üstlendi.
İlgili haberimize web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

TSE ile Test Merkezinin Kurulması İçin Çalışmalara Başladık

Basınçlı Kaplar, Kompresörler, Kurutucular ve İlgili Cihazlar Komitemiz 9 Eylül 2020 Çarşamba günü online olarak Sanayi Bakanı Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede ve TSE Başkanı Sayın Adem Şahin ile bir araya geldi.  İlgili tüm taraflarında hazır bulunduğu toplantıda, komitenin iradesi ile ortaya koyulan ölçüm ve doğrulama test merkezinin bağımsız bir kuruluş olan TSE tarafından yapılması hususunu masaya yatırdık.
Kurulacak merkezin getirileri ile ilgili bilgileri komitemizin temsilcileri verdi. İlgili test merkezinin açılması için gerekli irade Sanayi Bakanı Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede tarafından ortaya kondu. Sektörümüzün geleceği açısından önemi oldukça yüksek olan bu test merkezinin konumu, bütçesi ve yapım aşamalarının ise bir işbirliği protokolü hazırlanarak belirlenmesine karar verildi. Protokolün hazırlanması için de birliğimiz, Türk Standartları Enstitüsü ile bir küme oluşturarak çalışmalarına başladı.

E-Bültenimizin Dördüncü Sayısı

Birliğimiz ve sektörümüz adına önemli gelişmeleri derleyerek siz değerli üyelerimize sunduğumuz MİB E-Bülteni'nin dördüncü sayısını böylece yayınlamış olduk. Siz değerli üyelerimizin de katkılarıyla her ay geliştirmeye çalıştığımız bu bültenin bütün sayılarına web sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.
Covid-19 sürecinin bizleri bir araya gelmekten mahrum ettiği bu günlerin de geçeceği ve birlikte nice güzel organizasyona imza atacağımız günlerin gelmesi ümidiyle;
Siz değerli üylerimiz, aileleriniz ve tüm çalışanlarınıza sağlıklı günler dileriz.

Makina İmalatçıları Birliği Genel Sekreteri
Sefa Sadık Aytekin

İlave Gümrük Vergilerinin Süresi Uzatıldı

Cari açığı kapatmak ve yerli imalatçıyı korumak üzere uygulamaya konulan ilave gümrük vergilerinin süresi uzatıldı. 1 Ekim tarihi itibariyle bitmesi yahut oranlarının düşmesi beklenen İGV’ler, 31254 sayılı İthalat Rejimlerine Ek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile sene sonuna kadar uzatıldı.

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) olarak 2017 yılından beri üzerinde durduğumuz bu konudaki çalışmaların yakın takipçisiyiz. Söz konusu vergilerin uygulaması konusunda Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi düzenli olarak sürdürüyoruz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ise vergilerin sürekli olması çalışmalarımız devam etmektedir.

 
Yazıyı Oku

Büyük Britanya'da CE İşaretinin Yerini UKCA İşareti Alıyor

Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılırken, uluslararası ticaret ile ilgili düzenlemelerin geleceği hakkında tartışmalar da doğdu. Oyuncak, makine ve elektrikli cihazların Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygunluğunu denetleyen CE standartlarının mahiyeti de bu tartışma konularından bir tanesi. Brexit sonrası Birleşik Krallık’ta CE işaretinin yerini UKCA (UK Conformity Assessed) yani “Birleşik Krallık Uygunluğu Denetlendi” işareti alacak.
Peki, UKCA nedir? UKCA uygulaması ne zaman başlayacak? İngiltere, Galler ve İskoçya'ya ihracat yapan veya yapmayı düşünen üyelerimize ilgili blog yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.
 
Yazıyı Oku

Türkiye – Tayvan Makine Endüstrisi İş Birliği Toplantısı

Türkiye ve Tayvan makine sektörü paydaşları, 29 Eylül Salı günü çevrimiçi toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Türkiye’den Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burç Angan, MİB Genel Sekreterlik çalışanları ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansından uzman personeller katıldı. Tayvan’ı temsilen de Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu yetkilileri, Tayvan Anahtar Teslim Proje Derneği (TTA) yetkilileri ve Akıllı Makinalar Tanıtım Ofisi yetkilileri yer aldı.
 
Yazıyı Oku

Fuarlar ile İlgili Gelişmeler

 • EMO-Milano fuarının kayıtları başladı. Türkiye temsilciliğini Makina İmalatçıları Birliği’nin yaptığı EMO-Milano; takım tezgahları, ilgili donanımları ve teknolojileri kapsamında dünyanın en önemli ve en büyük fuarı. Fuar Bilgileri İçin Tıklayın.
 • BUMATECH fuarının kayıtları başladı. BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri Fuarları, 7 salonda 40 bin m2 kapalı alan ile Kasım ayında kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuar Bilgileri İçin Tıklayın.

Üyelerimizden Haberler

 • Bursa'da yarım asırdan uzun bir zamandır faaliyet gösteren Ermaksan, yerli imkânlarla, eklemeli imalat makinelerinin ham maddesi olarak kullanılan ve ithal edilen titanyum, inconel ve alüminyum tozu üreten makineyi imal etti. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • Gedik Holding ve İstanbul Gedik Üniversitesi'nin kurucusu Halil Kaya Gedik'in yaşam öyküsünün anlatıldığı, gazeteci Nurten Yalçın Erus tarafından kaleme alınan "Türk Sanayiinin Birleştiren Gücü" adlı biyografi kitabı tanıtıldı. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • Hidromek, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni’nde yeni yerli üretim elektrikli ekskavatörü HICON’un lansmanını yaptı. HICON; yenilikçi tasarımı, güçlü özellikleri ve çevre dostu enerji kullanımı ile beğeni topladı. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • Hürmak, Rusya ile gerçekleştireceği işbirliği sonucunda ilk etapta yılda 50 enjeksiyon makinesi üreterek pazara sunmayı hedefliyor. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • İğrek Makina, son 10 yılda ürettiği 11 çeşit takım tezgahına yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Şikert, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında yüksek teknolojili CNC takım tezgahlarını Türkiye'ye kazandırmayı planlıyor. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • IHI Dalgakıran, Türkiye'nin en büyük kapasiteli yağsız hava kompresörü olma özelliğini taşıyan TRX Serisi Turbo Kompresörü üretmeye odaklandı. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • SMS Tork, COVID-19 ile mücadelede kullanılmak üzere solunum cihazlarında kunnalılan oransal solenoid vanaları yerli üretim olarak piyasaya sundu. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • Önceki başkanlarımızdan, Türbosan YK Başkanı Sedat Silahtaroğlu, dünyada katıldıkları fuarlar aracılığıyla ihracat rakamlarını artıracaklarını söyledi. Haberi Okumak İçin Tıklayın.
 • ISO 500 listeleri açıklandı. Firmaların satış rakamları, brüt katma değeri, özkaynakları, aktif toplamları, ihracat ve çalışan sayısı gibi temel verilerinin değerlendirildiği bu listelerde MİB üye firmalarından 14 tanesi yer aldı. Haberi Okumak İçin Tıklayın.

Yeni Üyemiz: Sempa Pompa İmalat LTD. ŞTİ.

30.000 m2 tam entegre üretim tesisi ile dünya standartlarında pompa üreten Sempa Pompa İmalat LTD. ŞTİ. artık Makina İmalatçıları Birliği üyesi! Konya merkezli firma; uçtan emişli, çok kademeli, çift emişli, atık su ve hidrofor pompası imalatı yapıyor. Sempa Pompa firmasını derneğimizde Muzaffer Ferahkaya temsil edecek.
 
Bu vesileyle, MİB üyeliğinin Sempa Pompa firmasına ve MİB'e hayırlı olmasını diliyoruz.