İlave Gümrük Vergilerinin Süresi Uzatıldı

Cari açığı kapatmak ve yerli imalatçıyı korumak üzere uygulamaya konulan ilave gümrük vergilerinin süresi uzatıldı. 1 Ekim tarihi itibariyle bitmesi yahut oranlarının düşmesi beklenen İGV’ler, 31254 sayılı İthalat Rejimlerine Ek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile sene sonuna kadar uzatıldı.

aerial view photography of container van lot
Photo by Tom Fisk on Pexels.com

24 Eylül Perşembe günü Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 31254 sayılı İthalat Rejimlerine Ek Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2020 yılı Nisan ayından itibaren yayımlanan ithalat rejimlerine ek kararları kapsamaktadır.

Bu kararname ile 17.04.2020, 20.04.2020, 11.05.2020, 19.05.2020, 27.06.2020 tarihlerinde yayımlanarak yürürlüğe giren ilave gümrük vergileri ile ilgili uygulama sürelerini eylül sonundan tarihinden 31.12.2020 tarihi dahil olmak üzere sene sonuna kadar uzatma kararı alınmıştır.

Ülkemize, gümrük birliği ülkeleri ve serbest ticaret anlaşmamız ülkeler dışında kalan ülkelerden gelen belirlenmiş ürünler ülkemize giriş yaparken bu İlave Gümrük Vergileri uygulanmaktadır. Özellikle, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Tayvan, Brezilya, Meksika gibi ülkelerden gelen ürünler için bu önlemler yerli imalatçıyı korumak için yapılmaktadır.

İlave Gümrük Vergilerinin Takipçisiyiz

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) olarak 2017 yılından beri üzerinde durduğumuz bu konudaki çalışmaların yakın takipçisiyiz. Söz konusu vergilerin uygulaması konusunda Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi düzenli olarak sürdürüyoruz.

Makina İmalatçıları Birliği olarak üzerinde oldukça durduğumuz bu konuda, Nisan 2020 tarihinden önce getirilen ilave gümrük vergilerinin yıl sonundan sonra da aynı şekilde uygulamaya devam edeceğini bildirmek isteriz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda ise vergilerin sürekli olması çalışmalarımız devam etmektedir.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım