Ahmet Özkayan, Vergi Uygulamaları ve Sanayiye Etkileri Konulu Webinara MİB Adına Katıldı

Dünya Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Takım Tezgahları Sektöründe Vergi Uygulamaları ve Sanayiye Etkileri” paneli Dünya TV aracılığıyla canlı olarak düzenlendi. Programa MİB adına katılan Yönetim Kurulu üyemiz ve eski başkanımız Ahmet Özkayan: “Bu vergiler yerli üreticiyi teşvik eder” dedi. Canlı yayına bağlanan ve üyelerimizden Dener-Taksan’ın temsilcisi Ömer Şeyhmahmutoğlu da programda yerli üreticinin korunması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.


Panelde Temsilcilerimizin Açıklamaları

Takım Tezgahları Sektöründe Vergi Uygulamaları ve Sanayiye Etkileri Adlı Panelde Temsilcilerimiz Ahmet Özkayan ve Ömer Şeyhmahmutoğlu’nun Konuşmaları

Programa MİB adına katılım gösteren ÖZKAYAN, konuşmasına Makina İmalatçıları Birliği’ni tanıtarak başladı. MİB’in Türkiye’de ikiyüze yakın yerli makine imalatçı firmasının bir araya gelerek oluşturduğundan ve Türkiye’nin makine ihracatının önemli bir bölümünü gerçekleştirdiğinden bahseden Özkayan, “Üyelerimizin menfaatlerini koruyacak ve sürdürülebilir büyümelerine imkan tanıyacak faaliyetlerde bulunuyoruz” dedi.

İthal makinelere getirilen vergilerin sebebinin yerli imalatçıyı korumak olduğunu belirten Özkayan, ithal makinelerin ülkemize gelmesinin önünde bir engel olmadığını, özellikle Türkiye’de üretimi olmayan makineleri kendilerinin de düşük oranlarda vergi ödeyerek ithal edebildiğini ifade etti. “Türkiye, artık eski Türkiye değil. Türkiye büyüyen ve gelişmiş ülkelere kafa tutan bir ülke” diyen Özkayan, üretim kabiliyetlerimizden ve yetişmiş insan potansiyelimizden bahsetti. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu makineleri artık kendi içerisinde üretebileceğini ve dışa bağımlılığını her geçen gün azaltabileceğini vurguladıktan sonra, “Bu vergiler yerli üreticiyi teşvik eder” sözleriyle de devletimizin yerli üreticinin arkasında olmasının ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın öncülük ettiği politikaların önemini vurguladı.

Canlı yayına katılan ve üyelerimizden Dener-Taksan’ın temsilcisi Sn. Ömer Şeyhmahmutoğlu, Taksan’da yapılan yatırımlarda yerli sanayicilere ve işadamlarını güvendiklerini söyledi. “Bizle beraber Bursa’da, İzmir’de, Eskişehir’deki firmalar da yerli üretim yapmaktalar” diyen Şeyhmahmutoğlu bugün ithalatçı, mümessil ve distribütör olan firmalar da yurtdışındaki partnerleriyle Türkiye’de üretim yapma konusunu konuştuklarının altını çizdi.

Temsilcilerimizin paneldeki konuşmalarını yukarıdaki video’dan seyredebilirsiniz. Dünya Gazetesi ve TİAD’ın işbirliği ile düzenlenen panelin tamamını ise aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım