Hasan Büyükdede’yi Ziyaret

Yönetim Kurulu üyemiz Cemal Dener ve Genel Sekreterimiz Sefa Aytekin, yatırım teşvik sisteminin piyasadaki olumsuz uygulamalarına ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Hasan Büyükdede’yi bilgilendirdi.

Son dönemde sektöre getirilen İlave Gümrük Vergileri ve kamuoyunda yatırım teşvikleri olarak bilinen ve resmi adı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar olan mevzuat uygulamaları konusunun öncelikli olarak gündeme geldiği görüşmede, mevcut sistemdeki açıklar konusunda bilgi alış-verişinde bulunuldu. Sayın Bakan Yardımcısı konuya ilişkin uygulamaya konulacak yeni düzenlemelerle piyasanın tatmin olacağı bir çözüm üretmeyi hedeflediklerini belirtmiştir.

Kayseri’de köklü bir üretim geçmişine sahip olan Dener firması temsilcisi ve MİB Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Dener ve Genel Sekreterimiz Sefa Sadık Aytekin’in yaptığı sözkonusu ziyarette, 2016 yılında Dener Makine tarafından satın alınan ve 3 yıl içerisinde fabrikalarda ve makinelerde yapılan revizyon çalışmaları ile tekrar ekonomimize kazandıran Taksan’ın yeni yatırımları konusunda da Sayın Bakan Yardımcısı bilgilendirilmiştir. Bilindiği üzere, 1975 yılında kamu iktisadi teşebbüsü (KİT) olarak kurulan Taksan firmasının, zaman içinde yönetimlerin aldığı yanlış kararlar ile âtıl duruma gelmiş olup, Dener Makine, yerli imalatın önemli bir temsilcisi olarak, bu milli üretim tesisini kuruluşunda planlanan amaca uygun olarak tekrar hayata geçirmiştir. Ülkemizin en büyük ithalat kalemlerinden biri olan talaşlı imalat tezgâhları konusunda imalat yapan Taksan “makine üreten makineler” fabrikasının HAMLE Programı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan yeni yatırımlarla yurt içi piyasa ve yurt dışında daha etkin olacağı öngörülmektedir.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım