Makina İmalatçıları Birliği Sapanca Çalıştayı Gerçekleşti

Yönetim Kurulumuz, makine sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini ele aldığı çalıştayı Sapanca'da gerçekleştirdi.

by Said Dağlı

9-11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri’nin tamamının katılımıyla düzenlenen çalıştay, yerli makine üretim sektörünün desteklenmesi ve teşvik edilmesi yönündeki stratejileri masaya yatırdı. İlgili bakanlıklarla; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapabilmenin ve yapılan ortak çalışmaların geliştirilmesi imkanlarının konuşulduğu bu etkinlikte, sektörün ihracat potansiyelini artırma, teknolojik gelişim, dijital dönüşüm, enerji verimliliği ve nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması gibi hayati konular ele alındı.

Çalıştayda yapılan tartışmalar sonucunda, sektördeki mevcut teşvik sistemlerinin yeniden değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi yönünde fikir birliğine varıldı. Ayrıca, katılımcılar üretim ve ihracat hacminin artırılması, sektördeki teknolojik kapasitenin güçlendirilmesi ve dijitalleşme süreçlerinin hızlandırılması konularında ortak çalışma yürütme kararı aldı. Enerji verimliliğinin sağlanması ve kalifiye eleman sorununun çözülmesi konusunda da somut adımlar atılması benimsendi.

Çalıştayın sonucunda, bütün bu konuları kapsayacak bir öneri paketinin hazırlanması ve Mart ayı içerisinde yeniden bir araya gelinerek bu paketin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulması kararlaştırıldı. Öneri paketinin, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesi ve uygulamaya geçirilmesi yönünde önemli bir adım olarak görülüyor. Makine İmalatçıları Birliği, söz konusu öneri paketiyle ilgili gelişmeleri ve çalıştayın ilerleyen dönemdeki etkilerini sektör paydaşlarıyla paylaşmayı sürdürecektir.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım