Tataristan Cumhurbaşkanı ile MİB Üyeleri Bir Araya Geldi

Rusya Federasyonu Tataristan Bölgesi Cumhurbaşkanı Sayın Rustam MİNNİHANOV ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında 23 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da Raffles Otel’de MİB üyeleri ile bir araya geldi.11 önde gelen MİB üyesi firma Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Müdürlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali DÖNMEZ yaptı. Sayın Bakan Yardımcısı konuşmasında Türk makine sektörünün son yıllarda gerçekleştirdiği büyüme ve ihracat artışına değinerek, Türk makine sektörü için Rusya Federasyonu’nun da önemli bir Pazar olduğunu, bu pazarı daha yakından tanımak istediklerini ve bu toplantının Türkiye ile Tataristan ve Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Daha sonra söz alan RF Tataristan Bölgesi Cumhurbaşkanı Sayın Rustam MİNNİHANOV; Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini, Türk firmalarının 3 milyar dolara yaklaşan başarılı yatırımlarının olduğunu, Tataristan’ın yatırım ikliminin oldukça olumlu olduğunu ve yatırımcılara büyük avantajlar sağlayan uygulamalarının olduğunu, Rusya Federasyonu’nun kalbinde yer alan Tataristan’a yapılacak bir yatırım ile tüm Rusya Federasyonu ve BDT coğrafyasına hitap edileceğini, bu yıl Mart ayında Kazan’da MİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Emre GENCER ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve bugün MİB üyeleri ve Türk makine sektörünü tanımak için bu toplantıyı yapmak istediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Sayın MİNNİHANOV’a toplantıda RF İstanbul Başkonsolosu, Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi Bakanı Albert KARIMOV, Tataristan’dan önde gelen iş adamları ve Rusya Federasyonu ve Tataristan’ın Türkiye’deki Ticaret Temsilcileri eşlik etti.

Sayın Cumhurbaşkanını takiben söz alan MİB Yönetim Kurulu Başkanı S. Emre GENCER MİB hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak konuşmasına başladı. 32 yıldır faaliyette bulunan ve makine sektöründe köklü bir STK olan MİB’in makine sektörünün tüm alanlarındaki seçkin üyeleri ile yerli makine üreticilerinin temsilini yaptığını dile getiren S. Emre GENCER, 420 bin çalışanı ve yaklaşık 20 milyar dolar ihracatı ile makine sektörünün Türkiye ihracatının %10’undan fazlasını gerçekleştirmekte olduğunu, makine imalatçılarımızın büyük oranda Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD olmak üzere 220 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini, son 20 yılda yıllık ortalama %15 gibi büyük ihracat artışı gerçekleştirmekte olduğunu ifade etti. 

MİB Başkanı GENCER konuşmasının devamında; Tataristan’ın Rusya Federasyonu’nun en gelişmiş bölgelerinden olduğunu,  Tataristan’da gerçekleştirilen üretimin kolayca tüm RF’ye ve BDT ülkelerine ulaştığını, bu nedenle Tataristan’ın Türk makinecileri için uygun bir yatırım bölgesi olduğunu, Mart ayında gerçekleştirdikleri Kazan ziyaretinde bunu yakından müşahede ettiğini, bu toplantıya 11 seçkin MİB üyesi temsilcisinin katılarak Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetini firmaları hakkında bilgilendirme imkanı bulacağını, diğer taraftan tüm MİB üyelerini içeren ve bu toplantı için Rusça hazırlanan MİB Üyeler Kataloğunu hazırlayarak kendilerine takdim ettiklerini belirttikten sonra kendi firması E-MAK hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.

Son olarak MİB Başkanı S. Emre GENCER, bu yıl temmuz ayı sonunda Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilecek “Kazan Summit”e MİB olarak güçlü bir heyet ile katılacaklarını ifade edip, toplantıya katılan MİB üyeleri temsilcilerine teker teker söz vererek firmaları hakkında bilgi vermelerini istedi.

Toplantının bu bölümünde sırası ile HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa BOZKURT, YILMAZ Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı Ender YILMAZ, ERMAKSAN Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet ÖZKAYAN, AAG Yönetim Kurulu Üyesi İlknur CANTÜRK, ERDEMİR Satış Direktörü Hakkı Can ŞAYLAN, DENER Yönetim Kurulu Üyesi Ömer ŞEYHMAHMUTOĞULLARI, DİRİNLER Yönetim Kurulu Üyesi Feyzan DİRİN, DURMAZLAR Genel Müdürü Altan ARDA, SMS TORK Yönetim Kurulu Üyesi Ömer KAYA ve URT Temsilcisi Başak ANIK söz olarak firmaları, üretimleri ve ürünleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantının devamında katılımcılar karşılıklı soru ve cevaplarla verimli bir buluşma gerçekleştirdi.

Toplantı sonrasında MİB Yönetim Kurulu Üyeleri Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali DÖNMEZ ile bir araya gelerek makine sektörünün sorunlarını değerlendirme fırsatı buldu. Yatırım Teşvik Sisteminde ithal makine lehine olan mevcut uygulamanın sonlandırılması, KGF uygulamasında makineciler lehine ne gibi düzenlemeler yapılabileceği, makine sektöründe hayata geçirilmesi planlanan laboratuvar çalışmalarında sektör ile Bakanlık arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ele alınan belli başlı konular olmuştur. 

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım