İlave Gümrük Vergileri Uygulanmaya Başladı

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda oldukça yankı bulan İlave Gümrük Vergileri (İGV) yaklaşık 800 kalem ithal mala uygulanmaya başladı.

MİB olarak, uzun süredir takipçisi olduğumuz bu konudaki girişimlerimiz sonucunda, halihazırda bulunan 27 başlıktaki ilave gümrük vergilerine ek olarak 50 çeşit makine ve aksamına da geçtiğimiz iki ay içerisinde çeşitli tarihlerde, Resmî Gazete’de duyurularak, ek gümrük vergileri uygulanmaya başladı.

Üyelerimizin talepleri doğrultusunda Ticaret Bakanlığı bünyesindeki İthalat Genel Müdürlüğü’ne sunduğumuz taleplerimiz doğrultusunda, püskürtme tabancaları, çift kademeli turbo kompresörler, dişliler ve dişli sistemleri, diğer güç aktarma organları, vinçler, iş makinaları, süt ve peynir imalinde kullanılan bazı makineler, işleme merkezleri ve tornalar başta olmak üzere talaşlı metal işleme tezgâhları, bazı sac işleme makinaları, plastik enjeksiyon ve kaynak makinalarına ek gümrük vergisi getirildi.

Daha önce, lazer-plazma kesim makineleri, vidalı kompresörler, mekanik ve hidrolik presler, taş kırma-eleme tesisleri, hububat işleme makineleri, testereler, filtreler, oksijen ve gaz jeneratörleri ve ağaç işleme makinelerine de MİB’in girişimleri sonucunda ilave gümrük vergileri getirilmişti.

Özellikle Uzakdoğu’dan gelen ucuz ve kalitesiz ürünler ile rekabet etmek zorunda bırakılan yeri imalatın, bu kararlarla bir nebze olsun korunmaya alınmış olması oldukça önemlidir. Bunun kalıcı bir devlet politikası olarak uygulanması dış yatırım konusunda ülkemize yardımcı olacak, cari açığımızın azalmasına katkı sağlayacaktır.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım