Merkez Bankası İhracat Genelgesi Yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından uygulamaya konan İhracat Genelgesi ile 6 ay (180 gün) öncesinden bugüne kadar yapılan ihracatlar dahil olmak üzere gelecek ihracat bedellerinin; %25’inin Türk Lirasına çevrilmesi hususunu da içeren bir genelge yayımlanmıştır.

Genelge 3 Ocak 2021 (Dün) tarihinde uygulamaya konulmuştur.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımladığı uygulama talimatına göre, ihracat bedelinin yüzde 25’i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılacak.

TCMB talimatının kapsamını ihracat genelgesine göre dolar, euro ve sterlin cinsinden İharacat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB) veya Döviz Alım-Satım Belgesi’ne bağlanan ihracat bedeli dövizler olarak belirledi.

Banka nezdinde Merkez Bankası adına dolar, euro ve sterlin hesaplar açılacak ve bankanın bu Uygulama Talimatı kapsamında satın aldığı dövizler saat 17:00’ye kadar TCMB’ye bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılacak.

Banka tarafından Merkez Bankasının hesabına aktarılan dövizler, TCMB işlem kuru üzerinden satın alınacak.

Döviz alış işlemleri karşılığı TL tutarları TCMB tarafından bankanın EFT merkezine masrafsız olarak gönderilir. Saat 1730’a kadar sonuçlandırılamayan işlemler için ise TL tutarlar bankanın TCMB nezdindeki zorunlu karşılık hesabına aktarılacak.

Uygulama talimatını TCMB Başkanı yürütecek.

Genelgeye ve uygulama esaslarına aşağıdaki eklerden ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım