Emre Gencer, Sektörün İhtiyaçları Hakkında Bloomberg HT’ye Konuştu

Bloomberg HT’de Fokus programına misafir olan Emre Gencer, Covid-19’un sektöre etkileri ve çıkış önerileri hakkında fikirlerini beyan etti.

Sektörümüzün bu küresel kriz ortamı içerisindeki son durumunu, üye firmalarla yapılan anket sonuçları üzerinden açıklayan Emre Gencer, firmalarımızın dörtte birinin hiçbir durma yaşamadığını, %15’inin faaliyetlerine ara verdiğini, %45’e yakınının ise kapasitelerini yarının altına düşürdüğünü söyledi. Üç ay sonra, ellerindeki siparişlerini tamamlayacak olan firmaların oranının ise %80 olduğunu belirtti.

“Bizler, ülke olarak bu krizi üç şekilde yaşayabiliriz. Ya çok ağır geçirebiliriz ya hafif atlatabiliriz ya da bu değişimi, dönüşümü yakalar, ciddi bir fırsata çevirebiliriz. Bu kriz sonrasında, yeniden yapılanan Türkiye sanayisinde, biz bu coğrafyanın en iddialı üretim üslerinden biri olabiliriz.”

Emre Gencer: Sektörümüzün Hayatta Kalması İçin Bir Reçete

Gencer, firmalarımızın bu krizi atlatabilmesi için faydalı olacak önlemleri de bir reçete olarak açıkladı: %90’ı için hazine garantisi olabilecek ve teminat olarak stoklarımızı gösterebileceğimiz bir kredi olmalı, 2019 cirolarımızın %25’i azami kredi başvurusu tutarı olarak belirlenmeli, krediler ilk yıl geri ödemesiz 5 yıla kadar vadelenmeli, faizlerde 4 puana kadar avantaj sağlanmalı ve bu kredi kolay ulaşılabilir olmalı.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım