Yönetim Kurulumuz Rusya’da St.Petersburg Ekonomi Forumu’na Katıldı

16 Haziran 2022 tarihinde Rusya’da düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na MİB olarak tüm Yönetim Kurulu Üyelerimizin de yer aldığı 14 firma ile katılımda bulunduk. MİB heyeti çok üst düzeyde ağırlanmış olup, Türkiye – Rusya Etkin İş ve Ticaret Ortaklığı oturumuna Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Sayın Alexander NOVAK, Rus Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı Azer TALİBOV, Rus Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Alexey GRUZDEV, Rus Tarım Bakan Yardımcısı Sayın Sergey LEVİN, Rus İhracat Merkezi CEO’su Sayın Veronika NİKİSHİNA ve diğer üst düzey Rus yetkililer ile büyük Rus firmalarının üst düzey yetkilileri katılım göstermiştir.

Rusya Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Azer Talibov ile MİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Emre Gencer’in moderatörlüğünü birlikte üstlendiği Forum’da;

Sayın Novak; iki ülke arasındaki ticaretin 35 milyar dolara ulaştığını, sanayi, Enerji ve Tarım alanlarında iş birliğini daha da geliştirmek istediklerini, özellikle dış ticarette yeni imkanlar yaratmak istediklerini ifade ederek, Makine, IT, dijitalleşme, Gemi ve Uzay sanayinde iş birliğini artırmaya yönelik yeni adımlar atmaya hazır olduklarını, özellikle KOBİ düzeyinde işbirliğinin artırılmasına özel önem verilmesi gerektiğini bildirmiştir. Türkiye’nin mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda lojistik hub olma yolunda elinde çok önemli bir fırsatın olduğunu, birlikte çalışarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebileceklerini bildirmiştir. İki ülke liderlerinin kendilerine büyük hedefler belirlediklerini, belirlenen hedeflere ulaşabilmek için işbirliği içerisinde çalıştıklarını, ticaretin finansmanı konusunda özel çalışmalar yaptıklarını, milli paralar ile ticaretin mahsuplaştırılması konusunda önemli ve olumlu gelişmelerin olduğunu ifade etmiştir.

MİB YK Başkanı Sayın Gencer; MİB olarak Rusya’nın bu zor günlerinde Yönetim Kurulu olarak tam kadro katılım sağladığımızı, özellikle makine sektöründeki ticaretimizi artırmak, işbirliğimizi artırmak ve yatırım yapabilmek için firmalarımızın önünü açabilecek destek ve teşvik mekanizmalarının Rusya tarafından uygulamaya konulmasını beklediklerini ifade ederek, vergi indirimleri, Rus tedarikçilerin firmalarımıza yönlendirilmesi ve bunların finansman yönünden desteklenmesi, Gümrük Vergilerinin düşürülmesi, Türk firmalarının Rus Kamu alımlarına dahil edilmesi, güvenli bir ödeme sisteminin oluşturulması, gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, lojistik kanallarının geliştirilmesi Rus firmalarının Türk firmalarından leasing yoluyla makine alımlarının desteklenmesi ve sanayicilere vize kolaylığı getirilmesi konularını görüşmek istiyoruz, bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarınızı görevlendirmenizi ve görüşmelerin en kısa sürede başlamasını talep ediyoruz. Rus tarafından somut adımlar ve çözümler bekliyoruz.

Foruma katılan üyelerimiz sırasıyla söz alarak kendi firmalarını tanıtmışlar ve sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini ve beklentilerini Rus makamlarına iletme şansını bulmuşlardır. Rusya’da Organize Sanayi Bölgeleri kurulması ve bu alanda iş birliğinin geliştirilmesi de Forum’da gündeme getirilmiştir.

Sayın NOVAK, makine sektöründe birçok üründe Gümrük Vergisini sıfıra indirdiklerini belirterek, Rus Ticaret Bakanlığının ihtiyaçları olan makine ekipman ve yedek parçalarına ilişkin bir liste hazırladığını, bu listeyi ileteceklerini, MİB üyelerinin tanıtım materyallerinin ilgili Rus firmalara iletileceğini, Rusya İhracat Merkezi CEO’su ve Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısının koordinasyonu sağlayacağını bildirmiştir.

Forum sonrası firmalarımız önemli Rus tedarikçi firmalar ile birebir görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Benzer İçerikler

Bu websitesi, kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için yalnızca zorunlu çerezleri kullanmaktadır. Anladım